Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cztery festiwale pieśni i poezji nie odbędą się, powodem brak dotacji

0
Podziel się:

Z powodu nieotrzymania funduszy od Miasta Stołecznego Warszawa cykliczne
festiwale pieśni i poezji organizowane przez warszawską Filharmonię im. Romualda Traugutta w tym
roku nie odbędą się - poinformował PAP w czwartek dyrektor filharmonii Krzysztof Kur.

Z powodu nieotrzymania funduszy od Miasta Stołecznego Warszawa cykliczne festiwale pieśni i poezji organizowane przez warszawską Filharmonię im. Romualda Traugutta w tym roku nie odbędą się - poinformował PAP w czwartek dyrektor filharmonii Krzysztof Kur.

W 2011 roku nie odbędą się cztery imprezy: Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, Festiwal Pieśni Europejskiej, Wieczory z Poezją Polską i Salony Artystyczne.

"Głównym mecenasem wszystkich tych czterech imprez od początku ich istnienia było Miasto Stołeczne Warszawa" - powiedział Kur. Dwie z nich, Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich i Wieczory z Poezją Polską, odbywały się od 10 lat.

Co kilka lat filharmonia otrzymywała dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czasem wspierał ją także marszałek województwa mazowieckiego - poinformował dyrektor. W tym roku obie instytucje nie przeznaczyły środków na żadną z cyklicznych imprez filharmonii.

"Jestem przekonany o potrzebie tych festiwali" - podkreślił Kur. Jak zauważył, w czasie 10. edycji Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich zaprezentowano prawie 60 kompozytorów polskich. "Twórczość niektórych z nich była kompletnie nieznana" - mówił dyrektor.

W uzasadnieniu swojej odmowy, przekazanym dyr. Kurowi, Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy napisało, że festiwale pieśni "nie mają szerokiego odbioru społecznego porównywalnego z innymi festiwalami wspieranymi w cyklu trzyletnim", a projekt poświęcony poezji "w istotny sposób nie wpłynie na wzbogacenie oferty kulturalnej miasta".

PAP nie udało się skontaktować z warszawskim Biurem Kultury.

Jak podkreślił Kur, "sama specyfika muzyki wokalnej sprawia, że nie można jej wykonywać na ogromnej przestrzeni i nie może to być wydarzenie masowe". "Jeżeli w sztuce wysokiej będziemy patrzeć tylko na to, ile osób przychodzi na koncert, to daleko nie zajdziemy" - mówił dyrektor.

Kur ma jednak nadzieję, że wszystkie imprezy uda się wznowić w przyszłym roku.

Filharmonię im. Romualda Traugutta założył w 1983 roku muzykolog Tadeusz Kaczyński. Powstała w okresie stanu wojennego jako grupa muzyków i aktorów, zajmująca się przypominaniem zakazanych w PRL i w związku z tym nieznanych młodemu pokoleniu pieśni patriotycznych. Działając nielegalnie, pierwsze koncerty zorganizowano z okazji 120 rocznicy Powstania Styczniowego (1983) w trzech warszawskich świątyniach: św. Jacka, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława Kostki. Opiekunami zespołu byli najpierw Ojcowie Dominikanie a następnie Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.(PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)