Notowania

wojsko
02.06.2010 12:28

Cztery tysiące żołnierzy odchodzi z armii

To efekt plotki o zmniejszeniu świadczeń - tłumaczy rzecznik MON Janusz Sejmej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkwczad.wp.mil.pl)

To efekt plotki o zmniejszeniu świadczeń - tłumaczy rzecznik MON Janusz Sejmej. Podkreśla jednak, że *nie jest to wielkość odbiegająca od corocznej średniej. *

Z informacji przekazanych przez rzecznika resortu za ostatnie kilka lat wynika, że w 2007 roku z wojska odeszło 4,5 tys. żołnierzy, rok później - 3,6 tys., zaś w 2009 - 3 tys._ _

_ - Odejścia wynikają zawsze z wielu czynników - m.in. koniunktury na cywilnym rynku pracy oraz naturalnej fluktuacji kadr - odchodzenia wojskowych z długim stażem i przychodzenia młodych. W tym roku część wypowiedzeń podyktowana jest nieprawdziwymi doniesieniami na temat zmian zasad i wysokości odpraw oraz wynagrodzeń przysługujących po zakończeniu służby wojskowej _ - powiedział Sejmej.

Plotka o zmianach, które rzekomo miałyby wejść w życie od nowego roku spowodowała, że wiele wniosków o odejście ze służby pojawiło się w ostatnich tygodniach, choć zwykle najwięcej jest ich na początku roku, bo to gwarantuje najlepsze warunki, m.in. objęcie podwyżkami i rekompensaty za niewykorzystany urlop. Okres wypowiedzenia standardowo wynosi sześć miesięcy, złożenie wniosku teraz gwarantuje odejście w tym roku.
Choć resort obrony wielokrotnie dementował pogłoski o zmianach, które uszczupliłyby świadczenia żołnierzy, nie zapobiegło to decyzjom części wojskowych. W ostatnich dniach deklarację, o tym, że prace w tym zakresie nie są prowadzone składał oprócz szefa MON Bogdana Klicha, także pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski oraz rzecznik rządu Paweł Graś.

Żołnierze, jako powód rezygnacji ze służby, wskazują także planowane zmiany organizacyjne w wojsku m.in. dyslokację jednostek, czy zmianę ich struktury.

Tak jest w przypadku personelu 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim, gdzie ze służby chce odejść około 40 osób.

_ - Przyczyny w wielu przypadkach są dość prozaiczne - ludzie nie chcą przenosić się do Mirosławca, bo mają kredyty na mieszkania, a dzieciom trzeba by było zmienić szkołę _ - mówi jeden z wojskowych.

Podobnie w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, odpowiadającym za loty z najważniejszymi osobami w państwie - skąd odejść planuje ok. 30 osób - obawa o przyszłość jednostki jest jednym z powodów rezygnacji.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz