Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cztery uczelnie Liderami Mobilności Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego

0
Podziel się:

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Wyższa Szkoła
Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie i Uniwersytet Wrocławski zostały Liderami Mobilności
Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Uczelnie te uczestniczą w wymianie z Norwegią, Islandią i
Liechtensteinem.

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie i Uniwersytet Wrocławski zostały Liderami Mobilności Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Uczelnie te uczestniczą w wymianie z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem.

"Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy poprzez wymianę studentów i pracowników naukowych bardzo przyczynia się do zacieśniania stosunków między naszymi krajami. Wymiana umożliwia m.in. bliższe poznanie kultury, tradycji krajów, do których przyjeżdżają. (...) Daje im nie tylko wiedzę, ale też doświadczenie i inspiracje do dalszej pracy" - powiedział podczas czwartkowej Gali Mobilności Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego w Warszawie ambasador Norwegii Enok Nygaard.

"Mam nadzieję, że doświadczenia, które zdobyłam w Norwegii, będą procentowały, a znajomości, które tam zawarłam, nadal trwały" - mówiła Anna Zaleszczyk studentka V roku psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która w ramach Funduszu przez pół roku studiowała w Trosmo w Norwegii. Jednocześnie pracowała jako wolontariuszka w Norweskim Czerwonym Krzyżu oraz w klubie dla studentów z zagranicy. "Mam też nadzieję, że po skończeniu studiów magisterskich w Polsce będę mogła wyjechać do Norwegii na studia doktoranckie" - dodała.

Dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która zarządza w Polsce Funduszem Stypendialnym i Szkoleniowym, Mirosław Marczewski, przypomniał, że mobilność młodzieży jako sposób zdobywania i rozwoju kompetencji jest jednym z priorytetów edukacyjnych polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Uniwersytet Warszawski został Liderem Mobilności Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego jako uczelnia, która przyjęła najwięcej studentów z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Z kolei Uniwersytet Wrocławski nagrodzony został jako ta spośród polskich uczelni, która wysłała do tych krajów najwięcej swoich studentów na studia i na staże.

Uniwersytet Łódzki okazał się liderem jeśli chodzi o liczbę podpisanych umów o partnerstwie z uczelniami i instytucjami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie zaś wysłała do Norwegii, Islandii i Liechtensteinu najwięcej pracowników naukowych, i jednocześnie przyjęła najwięcej pracowników z tych krajów.

Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy finansowany jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mającego na celu m.in. współpracę i wymianę między Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Fundusz działa od 2007 rok. Realizacja jego pierwszej edycji rozpoczęła się w 2008 r. i zakończy się z końcem 2011 r. W tym czasie, dzięki niemu 1348 razy zrealizowano wymianę studentów i pracowników naukowych. W tym samym czasie w ramach funduszu 323 osoby wyjechały na stypendia indywidualne.

"Liczba pracowników naukowych z Polski wyjeżdżających w ramach Funduszu do Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, oraz liczba przyjeżdżających z tych krajów do Polski z roku na rok jest coraz bardziej zbliżone. Musimy jednak zrobić jak najwięcej, by w kolejnej, drugiej edycji programu, zachęcić do przyjazdu do nas więcej studentów z krajów darczyńców. Tu są znaczne dysproporcje. Zdecydowanie więcej naszej młodzieży wyjeżdża niż przyjeżdża do nas z zagranicy" - zauważyła koordynatorka Programu Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy Katarzyna Aleksandrowicz.

Polska jest największym odbiorcą grantów przekazanych w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Na wymiany studentów i pracowników, indywidualne stypendia dla młodych badaczy oraz wizyty studyjne organizowane w latach 2008-2011 przeznaczono 13,3 mln euro (10 proc. wynosił wkład Polski).(PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)