Notowania

prokuratura
29.05.2009 08:25

Czuma: prokuratura uzgadnia terminy przesłuchań z posłami

Prokuratura uzgadnia terminy przesłuchań z posłami i senatorami, a nie wzywa ich na z góry narzucone terminy - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO).

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura uzgadnia terminy przesłuchań z posłami i senatorami, a nie wzywa ich na z góry narzucone terminy - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO).

Minister odniósł się w ten sposób do zarzutów posła PiS i kandydata tej partii w eurowyborach Zbigniewa Ziobry, który wielokrotnie skarżył się, że musi stawiać się w prokuraturze w czasie kampanii wyborczej.

W środę Ziobro chciał spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, aby zaprosić go do debaty o tym, czy PO wykorzystuje wymiar sprawiedliwości do walki z opozycją. Ziobro podkreślił wówczas w rozmowie z dziennikarzami, że na ostatnie dni kampanii wyborczej otrzymał pięć wezwań z prokuratury na przesłuchania. "Publicznie odmawiam stawiennictwa w prokuraturze przed 7 czerwca. Protestuję w ten sposób przeciwko uniemożliwianiu mi spotkań z wyborcami" - napisał w liście skierowanym do premiera.

"Ziobro wie dobrze, i ja wiem dobrze, i każdy człowiek z tego środowiska wie dobrze, że prokuratura wzywa na przesłuchania posłów i senatorów w terminach tylko i wyłącznie uzgodnionych z posłem i senatorem. Zawsze to robiła" - zapewniał w piątek Czuma w radiowych Sygnałach Dnia.

Dodał, że poseł lub senator "nigdy nie dostaje kategorycznych wezwań na ten i ten dzień", a jedynie "prośbę o to, aby ustalić termin przesłuchania".

Czuma podkreślił, że Ziobro "zawsze się może zwrócić do prokuratora, powiedzieć +ja w tej chwili mam kampanię, proszę mnie przesłuchać po 7 czerwca (termin wyborów do PE - PAP)+ i każdy prokurator absolutnie się na to zgodzi".

Jako powód specjalnego traktowania parlamentarzystów przez prokuraturę Czuma podał chroniący ich immunitet.

Minister zapewnił, że prokuratura "z pewnością próbowała" ustalić termin przesłuchania z Ziobrą. "Oczywiście, nie w nieskończoność" - dodał. Czuma podkreślił też, że nie zna szczegółów umowy prokuratury z Ziobrą.

W opinii Czumy "Ziobro chciałby bardzo zwrócić uwagę na siebie przyszłego elektoratu i jest to jego prawo, tylko niepotrzebnie miesza do tego prokuraturę". (PAP)

ral/ bno/ mow/

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz