Notowania

wiadomości
23.04.2012 14:54

Czyżewski pokieruje artystycznymi przygotowaniami Wrocławia do ESK 2016

Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" Krzysztof Czyżewski został dyrektorem artystycznym Biura Festiwalowego Impart 2016 - instytucji odpowiedzialnej za przygotowania Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" Krzysztof Czyżewski został dyrektorem artystycznym Biura Festiwalowego Impart 2016 - instytucji odpowiedzialnej za przygotowania Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Oprócz dyrektora artystycznego Biura Festiwalowego Impart 2016 jury konkursu wyłoniło dyrektora zarządzającego tą instytucją. Został nim wicestarosta powiatu lubińskiego oraz rzecznik prezydenta Lubina Krzysztof Maj.

Jak powiedział dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda, Czyżewski i Maj złożyli wspólną aplikację do konkursu. "Podział na funkcję dyrektora generalnego i artystycznego był już wskazywany w aplikacji Wrocławia o tytuł ESK" - wyjaśnił w poniedziałek na konferencji prasowej Broda.

Czyżewski, który był dyrektorem artystycznym projektu ESK Lublin 2016 i współtwórcą aplikacji przygotowanej przez to miasto, podkreślił, że chciałby, aby podczas sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, stolica Dolnego Śląska "była reprezentantem tego, co w ostatnich latach dzieje się w polskiej kulturze".

"Chciałby tak zbudować program ESK, aby było on reprezentatywny dla tego, co najciekawsze w polskiej kulturze, (...) chcielibyśmy w 2016 r. uczynić z Wrocławia stolicę kultury polskiej" - mówił Czyżewski.

Zaznaczył, że jest zwolennikiem uspołecznienia kultury i jej zaangażowania, wspólnie z innymi dziedzinami życia, w rozwój cywilizacyjny. "Chciałby, aby program Wrocławia rozwijał się w tym duchu, aby powstało tu nowe laboratorium nowoczesnej kultury" - mówił dyrektor.

Krzysztof Czyżewski jest dyrektorem Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. Koordynował wiele europejskich projektów wielokulturowych. Jest członkiem Rady Kultury przy Prezydencie, Rady Kultury UNESCO-Polska oraz Rady Polsko-Litewskiej Fundacji im. Mickiewicza i przewodniczącym Europejskiej Sieci Centrów Literatury HALMA. Był dyrektorem artystycznym projektu ESK Lublin 2016. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany.

Krzysztof Maj jest wicestarostą powiatu lubińskiego odpowiedzialnym za sprawy społeczne oraz rzecznikiem prezydenta Lubina. W organizacji imprez kulturalnych ma kilkuletnie doświadczenie.

Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).(PAP)

pdo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz