Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dagens Nyheter" o problemach Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Nie tylko problemy strefy euro świadczą o kryzysie w Europie, problemem
jest również kwestia rozszerzenia UE - pisze w piątek w kontekście szczytu Partnerstwa Wschodniego
w Warszawie szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Nie tylko problemy strefy euro świadczą o kryzysie w Europie, problemem jest również kwestia rozszerzenia UE - pisze w piątek w kontekście szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Autorka komentarza zatytułowanego "Szczyt: podwójny kryzys w Europie" twierdzi, że w teorii strategia Partnerstwa Wschodniego, zapoczątkowanego przez Polskę i Szwecję, jest dobra, ale praktyka okazała się pełna problemów.

Jej zdaniem zaproszone państwa (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia i Azerbejdżan) są rozczarowane, że nie zaproponowano im pełnego członkostwa w UE. Publicystka uważa, że wraz zamknięciem im drzwi do Unii spadło ciśnienie przy negocjacjach w sprawie wolnego handlu i wiz. Dodatkowo rozmowy utrudnia problem z demokracją w kilku krajach Partnerstwa Wschodniego. Zdaniem autorki komentarza to dziwne, że minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau w ogóle został zaproszony na szczyt w Warszawie.

"Dagens Nyheter" przypomina, że UE kusi państwa Partnerstwa pomocą finansową na rozwój demokracji, ale - według komentatorki dziennika - sytuacja w tych krajach idzie w złym kierunku. Podaje przykład aresztowania Julii Tymoszenko na Ukrainie, stosowania tortur w Armenii czy kar więzienia za poglądy polityczne w Azerbejdżanie.

"Najlepiej byłoby, gdyby Bruksela zostawiła uchylone drzwi do członkostwa w UE, wówczas mogłaby naciskać i wymagać przeprowadzenia znaczących reform" - czytamy w "Dagens Nyheter". Gazeta dodaje jednak, że najpierw UE powinna uporać się z kryzysem w strefie euro.

W szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie uczestniczy premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. (PAP)

zys/ ap/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)