Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dama z gronostajem" jest już w Madrycie

0
Podziel się:

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, jeden z najcenniejszych obrazów w
polskich zbiorach, jest już w Madrycie. Dzieło należące do Fundacji Książąt Czartoryskich będzie
ozdobą wystawy "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote czasy Rzeczypospolitej".

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach, jest już w Madrycie. Dzieło należące do Fundacji Książąt Czartoryskich będzie ozdobą wystawy "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote czasy Rzeczypospolitej".

"Transport obrazu z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa był możliwy dzięki pomocy Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dama została przetransportowana do Hiszpanii samolotem CASA. Poleciała razem z trójką opiekunów z muzeum" - powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Zastrzegła, że transport obrazu innym samolotem był niemożliwy, gdyż ze względu na rozmiar skrzyni zabezpieczającej dzieło nie można było go przewieźć na pokładzie. "Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pomogło nam polskie wojsko" - podkreśliła Gołubiew.

Ekspozycja "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne" zostanie otwarta w Pałacu Królewskim w Madrycie w najbliższą środę. W 11 salach będzie prezentowanych 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów.

Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, z innych polskich muzeów oraz z kościołów.

Najważniejszym dziełem na wystawie będzie dzieło Leonarda da Vinci - namalowany ok. 1490 r. portret Cecylii Gallerani, młodej damy mediolańskiego dworu, kochanki księcia Ludovica Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

W Madrycie pokazane zostaną także: obraz z początku XVI wieku przedstawiający św. Stanisława, renesansowy portret zbiorowy Jagiellonów namalowany w warsztacie Łukasza Cranacha młodszego, portret króla Stefana Batorego autorstwa Marcina Kobera. Goście królewskiego pałacu będą mogli zobaczyć oprawę książki haftowaną w XVI wieku przez królową Annę Jagiellonkę, gotyckie berło Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium".

Hiszpanie będą mogli zobaczyć także portrety trumienne i obraz "Taniec śmierci" wypożyczony na wystawę z kościoła bernardynów w Krakowie.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie, a patronat honorowy nad nią objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz król Hiszpanii Juan Carlos. Wystawa uświetni polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Wystawa w Madrycie potrwa do 4 września. Została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach wymiany 12 lipca w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Skarby hiszpańskiej Korony".(PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)