Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dane osób ekshumowanych w Warszawie w latach 1945-47 w internecie

0
Podziel się:

Baza z danymi osobowymi ponad 15 tys. osób ekshumowanych na terenie
Warszawy w latach 1945-1947 przygotowana przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy została
udostępniona na stronie internetowej placówki pod adresem http://www.warszawa.ap.gov.pl/ekshumacje.

Baza z danymi osobowymi ponad 15 tys. osób ekshumowanych na terenie Warszawy w latach 1945-1947 przygotowana przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy została udostępniona na stronie internetowej placówki pod adresem http://www.warszawa.ap.gov.pl/ekshumacje.

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy przygotowało bazę danych na podstawie zachowanych w jej zasobach dokumentów. W czasie okupacji, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego, znaczna cześć ofiar nie została pochowana na cmentarzach, z uwagi na toczące się walki. Po zakończeniu wojny rozpoczęto ekshumacje, które zakończyły się w 1947 roku pochowaniem zmarłych na warszawskich cmentarzach.

"W czasie wojny, szczególnie podczas Powstania, do pochówków wykorzystywano każdy skrawek zieleni, trawniki, parki, podwórza czy rowy przeciwpancerne. Do zwłok dołączano pojemnik, najczęściej butelkę, z informacjami o imieniu, nazwisku, adresie zamieszkania i roku urodzenia" - opowiadała PAP specjalistka ds. promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Anna Belka.

Jak przypomniała, po zakończeniu wojny rozpoczęto ekshumacje ciał. "Za każdym razem sporządzano listę ekshumowanych, przepisując zawarte w pojemnikach informacje. Dokumenty te są przechowywane w zespole +Akta miasta Warszawy+ w części +Zarząd Miejski m.st. Warszawy Wydział Statystyczny+" - dodała Belka.

Na podstawie list Archiwum sporządziło internetową bazę danych zawierającą ponad 15 tys. imion i nazwisk oraz sygnatury. Poszukiwanie ułatwia ułatwia specjalnie sporządzona wyszukiwarka. W najbliższym czasie planowane jest także dołączenie elektronicznych kopii list. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)