Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Danecki: sytuacja w Tunezji wygląda na powstanie ludowe

0
Podziel się:

Sytuacja w Tunezji wskazuje na to, że doszło do "powstania ludowego";
niepokoje w tym kraju mogą doprowadzić także do destabilizacji innych państw w regionie - ocenia
prof. Janusz Danecki z Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Sytuacja w Tunezji wskazuje na to, że doszło do "powstania ludowego"; niepokoje w tym kraju mogą doprowadzić także do destabilizacji innych państw w regionie - ocenia prof. Janusz Danecki z Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem Daneckiego, po tym jak Tunezję opuścił prezydent, rząd, który także nie jest lubiany przez ludność, będzie chciał przywrócić porządek. A to - jak mówił - może grozić działaniami dyktatorskimi.

W opinii Daneckiego, sytuacja w Tunezji jest niebezpieczna i trudno prorokować, co będzie dalej.

Jego zdaniem, sytuacja w tym kraju może grozić destabilizacją w regionie. Jak zaznaczył, w sąsiedniej Algierii sytuacja również nie jest stabilna. "Są tam niepokoje i dość despotyczna władza prezydencka" - dodał. W jego opinii, przykład z Tunezji może się doprowadzić do niepokojów także w innych krajach.

W Tunezji trwają niepokoje społeczne, których podłożem jest wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych, korupcja oraz represyjny rząd. W piątek władze Tunezji ogłosiły wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z antyrządowymi zamieszkami. Jak podała miejscowa telewizja, władze zapowiedziały też, że użyją wojska przeciwko protestującym, jeśli rozkazy sił bezpieczeństwa nie będą wykonywane.

Wieczorem w piątek media podały, że prezydent Zin el-Abdin Ben Ali opuścił Tunezję, a szef parlamentu tymczasowo przejął władzę. Z kolei Premier Tunezji Mohammed Ghannuszi ogłosił w wieczorem w oświadczeniu telewizyjnym, że przejmuje tymczasowo obowiązki prezydenta kraju. Poinformował, że prezydent Ben Ali jest czasowo niezdolny do wykonywania swoich obowiązków.(PAP)

ann/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)