Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dania: Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę o informacji

0
Podziel się:

Duński parlament przyjął we wtorek, po długiej debacie,
kontrowersyjną ustawę o informacji, która - zdaniem jej krytyków - szkodzi wolności mediów. Rząd
twierdzi, że fundamentalne swobody w żaden sposób nie są zagrożone.

Duński parlament przyjął we wtorek, po długiej debacie, kontrowersyjną ustawę o informacji, która - zdaniem jej krytyków - szkodzi wolności mediów. Rząd twierdzi, że fundamentalne swobody w żaden sposób nie są zagrożone.

Ustawa, której projekt przedstawił jeszcze poprzedni rząd w grudniu 2010 roku, została przyjęta 99 głosami, w tym rządzącej lewicowej koalicji i liberalnej opozycji, przy 42 głosach sprzeciwu.

Na 32 artykuły ustawy dwa wzbudziły szczególnie ożywioną dyskusję na temat transparentności i demokracji. Jeden z nich odbiera opinii publicznej i dziennikarzom dostęp do agendy ministrów, a drugi ogranicza lub blokuje wgląd w dokumenty wewnętrzne dotyczące bieżących prac ministerialnych.

Oba zapisy wzbudziły ostry sprzeciw mediów, intelektualistów, i działaczy praw człowieka. Internetową petycję przeciwko ustawie do wtorku podpisało 86 tys. ludzi.

23 maja zaniepokojenie wyraziła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović. Także Międzynarodowy Instytut Prasy z siedzibą w Wiedniu zwracał uwagę, że ustawa uniemożliwi dziennikarzom przekazywanie wyborcom informacji niezbędnych do rozliczania polityków.

Przeciwnicy ustawy chcą, by została ona poddana pod referendum, zanim wejdzie w życie 1 stycznia. (PAP)

ksaj/

13937427 13938716

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)