Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dania: Sześć krajów przeznaczy 3,5 mld dol. na walkę z wylesianiem

0
Podziel się

Australia, Francja, Japonia, Norwegia, W. Brytania i Stany
Zjednoczone ogłosiły w środę wieczorem w Kopenhadze, że przeznaczą 3,5 miliarda dolarów pomocy na
walkę z wylesieniem.

bEiKtuZN

Australia, Francja, Japonia, Norwegia, W. Brytania i Stany Zjednoczone ogłosiły w środę wieczorem w Kopenhadze, że przeznaczą 3,5 miliarda dolarów pomocy na walkę z wylesieniem.

Ok. 20 proc. emitowanych na świecie gazów cieplarnianych jest związanych z wycinaniem lasów tropikalnych.

We wspólnym komunikacie sześć krajów wyraziło nadzieję na "powstrzymanie wylesiania, a jeśli to możliwe, odwrócenie (powodowanych przez nie szkód) w krajach rozwijających się". Zaznaczono, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez karczowanie lasów pomoże m.in. "stabilizować klimat, zachować różnorodność biologiczną i promować gospodarczy rozwój".

bEiKtuZP

Premier Norwegii Jens Stoltenberg wyraził opinię, że ten "bardzo pozytywny i zachęcający krok" może mieć dobry wpływ na atmosferę negocjacji szczytu klimatycznego.

Pieniądze mają w latach 2010-2012 pomóc w realizacji wspieranego przez ONZ programu redukowania emisji poprzez zapobieganie wylesianiu i degradacji lasów (REDD). Zakłada on nagradzanie krajów rozwijających się, które nie będą wycinać lasów tropikalnych. Program zyskał poparcie zarówno biednych, jak i bogatych uczestników kopenhaskich rozmów.

Dla państw takich jak Brazylia, Indonezja czy państw leżących w Kotlinie Konga ochrona lasów jest ważnym punktem kopenhaskiej konferencji. (PAP)

ksaj/ mc/

bEiKtuZV

5330003 5329924

bEiKtvaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)