Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Daniel Kadłubiec i Tadeusz Kijonka uhonorowani "Śląskimi Szmaragdami"

0
Podziel się:

Etnograf i badacz kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego prof. Daniel
Kadłubiec oraz redaktor naczelny miesięcznika "Śląsk" Tadeusz Kijonka zostali w środę wyróżnieni
"Śląskimi Szmaragdami". Nagrody po raz dziewiąty przyznał śląski Kościół luterański.

Etnograf i badacz kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego prof. Daniel Kadłubiec oraz redaktor naczelny miesięcznika "Śląsk" Tadeusz Kijonka zostali w środę wyróżnieni "Śląskimi Szmaragdami". Nagrody po raz dziewiąty przyznał śląski Kościół luterański.

"Śląski Szmaragd" jest wyróżnieniem przyznawanym przez diecezję katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.

"Śląsk jako pogranicze wielokulturowe, wielonarodowościowe i wielowyznaniowe wniósł i wnosi znaczący wkład we współczesne procesy integracyjne naszego kontynentu poprzez charyzmat wielu osobowości cieszących się autentycznym uznaniem. Kościół luterański na Śląsku, który odgrywał w przeszłości znaczącą rolę, a obecnie jako Kościół "diaspory", czyli rozproszony, pragnie tym wyróżnieniem docenić ludzi zaangażowanych w dzieło wznoszenia się ponad podziałami religijnymi, narodowościowymi i kulturowymi" - powiedział dziennikarzom zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Tadeusz Szurman.

Jak zaznaczył bp Szurman, wśród dotychczasowych laureatów znalazły się osoby odgrywające znaczące role w upowszechnianiu śląskości na arenie międzynarodowej, a także w budowaniu w małej ojczyźnie wielkiej idei europejskiej. "Jest to szczególnie ważne w okresie rodzenia się jednak pewnych nacjonalizmów" - powiedział. Ocenił, że jest to "bardzo niebezpieczne zjawisko", dlatego docenia się tych, którzy budują pokojowe idee.

Jeden z dwóch tegorocznych "Śląskich Szmaragdów" przyznany został cenionemu etnografowi, folkloryście, badaczowi kultury ludowej i języka Śląska Cieszyńskiego prof. Danielowi Kadłubcowi (ur. 1937 r.). Nagroda jest uhonorowaniem jego zasług "w budowaniu właściwych relacji między Czechami i Polakami, a także w podzięce za prace etnograficzne, folklorystyczne nad kulturą Śląska, a szczególnie Ziemi Cieszyńskiej". Kapituła podkreśliła, że jest to jedna z "najbardziej znanych śląskich osobistości po obu stronach Olzy".

Drugim wyróżnionym został pochodzący z Radlina poeta, dziennikarz, polityk oraz redaktor naczelny miesięcznika "Śląsk" Tadeusz Kijonka (ur. 1936 r.), który znany jest "w środowisku twórczym ze względu na bogaty dorobek, zarówno literacki, jak i dziennikarski". Kijonka został uhonorowany "Śląskim Szmaragdem" za "wkład w kulturę Śląska", a także "za całokształt dokonań literackich, dziennikarskich i społecznych, znaczonych wielobarwną poezją, społecznym i politycznym zaangażowaniem w dzieło budowania współczesnego Śląska".

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas uroczystej liturgii w katowickiej katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w przypadające 31 października Święto Reformacji.

Nieprzypadkowo w dniu Święta Reformacji - nawiązującego bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze - katowicki Kościół ewangelicki wręcza "Śląskie Szmaragdy", chcąc nadać świętu ekumeniczny wymiar. Nazwa nagrody nawiązuje do poetyckiej wypowiedzi sprzed kilku wieków, porównującej Śląsk do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej w tym szlachetnym kamieniu różnorodnych cząstek.

W poprzednich latach "Śląskie Szmaragdy" otrzymali m.in. arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Jan Malicki, kompozytor Ryszard Gabryś, Jerzy Buzek, Adam Małysz, Kazimierz Kutz.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)