Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Darłowo chce utworzyć cywilne lotnisko na wojskowym terenie

0
Podziel się:

Samorząd Miasta Darłowo (Zachodniopomorskie) jest kolejnym, który chce na
wojskowym terenie utworzyć lokalne cywilne lotnisko. W środę radni przyjęli uchwałę upoważniającą
burmistrza do złożenia wniosku w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury.

bEJssqSZ

Samorząd Miasta Darłowo (Zachodniopomorskie) jest kolejnym, który chce na wojskowym terenie utworzyć lokalne cywilne lotnisko. W środę radni przyjęli uchwałę upoważniającą burmistrza do złożenia wniosku w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury.

Wojskowy teren, o powierzchni 900 m kw. z betonowo-asfaltowym pasem startowym o długości 600, Darłowo chce przejąć na drodze użyczenia na co najmniej 30 lat.

Jak powiedział PAP sekretarz Darłowa Henryk Grzybak, wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury zostanie wysłany w najbliższych dniach. Ostateczny termin przyjmowania wniosków od samorządów, dotyczących przekazania lotnisk, to 12 stycznia.

bEJssqTb

Szczegóły uruchomienia cywilnego lotniska w Darłowie i jego formy organizacyjnej nie są jeszcze znane. Na razie wiadomo, że lotnisko będzie przyjmować małe samoloty sportowo-turystyczne i taksówki powietrzne.

Przekazywanie samorządom zbędnych wojsku lotnisk umożliwia znowelizowana w 2008 r. ustawa o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego.

Samorządy mogą przejmować lotniska w jednym z trzech trybów: na własność w ramach darowizny, w użytkowanie wieczyste i użyczenie na co najmniej 30 lat.

Łączna powierzchnia lotnisk, o które mogą wystąpić samorządy, to 4 720 ha. Do końca listopada ub.r. gminom i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przekazano 3 498 ha, czyli 75 proc. ogólnej puli.

bEJssqTh

Jednym z ostatnich samorządów, który wystąpił do resortu infrastruktury o przejęcie lotniska, był samorząd powiatu koszalińskiego (Zachodniopomorskie). Wniosek złożono w listopadzie 2009 r. i dotyczy on przejęcia na własność 297 ha powojskowych terenów w Zegrzu Pomorskim, gdzie miasto Koszalin chce utworzyć cywilny port lotniczy.(PAP)

sibi/ je/ mow/

bEJssqTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)