Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dawid Kostempski nowym szefem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego

0
Podziel się:

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski został nowym przewodniczącym
Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), zrzeszającego 14 dużych miast regionu. Tak
zdecydowało w środę zgromadzenie Związku.

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski został nowym przewodniczącym Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), zrzeszającego 14 dużych miast regionu. Tak zdecydowało w środę zgromadzenie Związku.

Kostempski zastąpił na stanowisku prezydenta Katowic Piotra Uszoka, którego kadencja minęła po ostatnich wyborach.

Celem zarejestrowanego w 2007 r. GZM jest wspólne planowanie rozwoju wchodzących w jego skład miast oraz połączenie sił w staraniach o pieniądze na inwestycje. We współtworzących GZM 14 miastach na prawach powiatu mieszka około dwóch milionów ludzi.

Poza Kostempskim w skład nowego zarządu GZM weszli m.in. prezydenci: Bytomia, Piotr Koj, i Chorzowa, Andrzej Kotala. Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, została wybrana na przewodniczącą zgromadzenia GZM.

32-letni Kostempski (PO) jest od ostatnich wyborów prezydentem Świętochłowic. Wcześniej był katowickim radnym i dyrektorem biura eurodeputowanego Jerzego Buzka. Na stanowisku prezydenta Świętochłowic zastąpił Eugeniusza Mosia, któremu prokuratura zarzuca korupcję.

GZM został zarejestrowany w 2007 r. Powołanie dobrowolnego międzygminnego związku miało być w założeniu pierwszym krokiem do sformalizowanej współpracy 14 miast konurbacji śląsko-dąbrowskiej, które - choć nie stracą samodzielności - mogłyby funkcjonować także pod wspólnym szyldem Metropolii "Silesia", jak roboczo nazwano związek. Członkowie GZM liczą, że działając wspólnie są w stanie lepiej wykorzystać potencjał swoich miast.

Związek utworzyły: Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice, Świętochłowice, Ruda Śląska, Chorzów, Tychy, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza. Siedzibą GZM są Katowice.

Organami GZM są zgromadzenie oraz zarząd. Kadencja tych organów pokrywa się z kadencją rad miast członkowskich. Gminy mają po dwóch przedstawicieli w zgromadzeniu, z wyjątkiem Katowic, które mają ich trzech.

Pierwsze spotkanie miast zainteresowanych założeniem Związku odbyło się zimą 2005 roku. Samorządowcy z regionu zgodzili się wtedy, że jedyną możliwą w obecnym stanie prawnym formą metropolizacji aglomeracji górnośląskiej jest powołanie dobrowolnego związku międzygminnego. Konsultacje i prace nad statutem trwały kilkanaście miesięcy. Ostatecznie GZM stworzyło 14 z 17 początkowo zainteresowanych tych miast. (PAP)

kon/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)