Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata PAP o poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce

0
Podziel się:

Zmiany w Prawie Geologicznym i Górniczym oraz ich skutki dla firm
prowadzących prace w Polsce, to główny temat debaty "Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce - nowe
ramy prawne", która odbędzie w najbliższy poniedziałek w Centrum Prasowym PAP.

Zmiany w Prawie Geologicznym i Górniczym oraz ich skutki dla firm prowadzących prace w Polsce, to główny temat debaty "Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce - nowe ramy prawne", która odbędzie w najbliższy poniedziałek w Centrum Prasowym PAP.

W czasie debaty, której specjalnym gościem będzie minister środowiska Maciej Grabowski, jej goście omówią najnowszy projekt nowelizacji Prawa Geologicznego i Górniczego w odniesieniu do poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego, jak również plany dalszych prac poszukiwawczych i szanse na opłacalność wydobycia. Dotychczas w Polsce wykonano ponad 50 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego; to zbyt mało, by ocenić zasoby, ale też poziom opłacalności wydobycia.

Grabowski liczy jednak, że 2014 rok będzie przełomowy, bo możliwy jest pierwszy komercyjny odwiert, w którym - jak powiedział - wartość pozyskanego gazu przekroczy poniesione nakłady. Najbardziej intensywne prace trwają na Pomorzu, gdzie za obiecujący uchodzi m.in. rejon Wejherowa. Inny rokujący teren to Lubelszczyzna. Intensywne prace w Polsce prowadzą spółki z udziałem Skarbu Państwa - PGNiG i PKN Orlen, ale też firmy z kapitałem zagranicznym i udziałem koncernów światowych - m.in. Chevronu i Conoco Phillips. Po wykonaniu pierwszych prac z koncesji w naszym kraju zrezygnowały cztery firmy ze światowej czołówki ExxonMobil, Marathon Oil, Talisman Energy oraz włoski koncern ENI.

Uczestnicy poniedziałkowej debaty w PAP omówią stan przygotowań do zmian w ustawie, która - w zgodnej opinii ekspertów - powinna ułatwić prowadzenie prac zainteresowanym podmiotom. Dokument wkrótce może trafić pod obrady rządu.

Ministerstwo Środowiska, w którym przygotowywano zmiany ustawy, zrezygnowało ostatecznie - po ostrej krytyce ze strony firm prowadzących prace - z pomysłu powołania Narodowego Operatora Paliw Kopalnych (NOKE), który - w imieniu Skarbu Państwa - miał być współudziałowcem projektów wydobycia gazu łupkowego. Funkcje kontrolne Narodowego Operatora będzie sprawował Wyższy Urząd Górniczy (WUG), który ma zatrudnić dodatkowych kilkudziesięciu fachowców.

Grabowski uważa, że w WUG pracują "świetni specjaliści". Nowe zadania Wyższego Urzędu Górniczego będą jednym z tematów debaty. Istotną zmianą w ustawie jest też zastąpienie dwóch rodzajów koncesji (poszukiwawczo-rozpoznawczej i wydobywczej) jednym - koncesją poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Ułatwieniem dla firm ma być zapis, który umożliwia rozpoczęcie wydobycia w jednej części koncesji, przed zakończeniem poszukiwań w innej.

Uczestnicy debaty ocenią też plany dotyczące polityki podatkowej w odniesieniu do wydobycia gazu łupkowego, a także planowane inwestycje w poszukiwania oraz możliwości techniczne ich realizacji i niezbędne nakłady finansowe. W debacie wezmą udział przedstawiciele firm prowadzących prace w Polsce - BNK Petroleum, San Leon Energy, PGNiG i Orlen Upstream oraz eksperci.

Debata, odbywająca się w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra, ma charakter zamknięty i będzie ją można śledzić na stronie www.pap.pl w godzinach 12.30 - 14. (PAP)

ała/ luo/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)