Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata PiS: samorządy mają za mało pieniędzy na podstawowe zadania

0
Podziel się:

Błońskiej
#

Błońskiej #

29.10. Warszawa (PAP) - Samorządy są niedofinansowane, otrzymują niewystarczające środki na podstawowe zadania m.in. na edukację, budowę dróg, służbę zdrowia - alarmowali w poniedziałek przedstawiciele władz lokalnych podczas debaty zorganizowanej przez klub parlamentarny PiS.

Samorządowcy w przyjętym na zakończenie obrad stanowisku zaapelowali do posłów, aby podczas prac nad budżetem na 2013 rok dokładnie przeanalizowali finansowanie zadań samorządowych i wprowadzili zamiany zapewniające ich realizację.

W ocenie samorządowców projekt budżetu jest "stagnacyjny" i "nastawiony na redukowanie wydatków budżetowych". "Ma to bezpośredni negatywny wpływ na sytuację budżetową samorządów i rozwój lokalny" - podkreślili w stanowisku.

Ich zdaniem do uporządkowania finansów samorządów przyczyniłoby się przyjęcie obywatelskiego projektu ustawy o dochodach jednostek samorządowych.

Samorządowcy prowadzili w całym kraju kampanię "Stawka większa niż 8 mld", której celem jest doprowadzenie do zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie zebrano ponad 180 tys. podpisów, został on już złożony w Sejmie.

Projekt zakłada, że w przypadku gmin dochody z PIT zwiększone zostaną z 39,34 proc. do 48,78 proc., w przypadku powiatów z 10,25 proc. do 13,03 proc., a w przypadku województw z 1,6 proc. do 2,3 proc.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaznaczył w trakcie poniedziałkowej dyskusji, że największym wyzwaniem dla wielu samorządów jest zbilansowanie bieżących wydatków i dochodów. Podał przykład kilku samorządów z woj. świętokrzyskiego, które mają poważne problemy z podstawowymi płatnościami, takimi jak pensje dla nauczycieli czy urzędników.

Z kolei Jerzy Zająkała, wiceprezes Związku Gmin Wiejskich RP postulował zwolnienie samorządów z płacenia VAT od wydatków inwestycyjnych. Za konieczny uznał wzrost udziału samorządów w PIT.

Kilku uczestników debaty zwróciło uwagę na to, że zbyt małe środki trafiają do samorządów z subwencji oświatowej.

W trakcie dyskusji poseł PiS Sławomir Kłosowski zapowiedział, że klub PiS złoży poprawkę budżetową zwiększającą subwencję o 1 mld zł.

Posłanka PiS prof. Józefa Hrynkiewicz stwierdziła, że nakłady w budżecie na 2013 r. na zadania samorządów, takie jak walka z ubóstwem czy pomoc niepełnosprawnym będą realnie niższe niż w 2012 roku. Posłanka mówiła również o tym, że niskie dochody wielu samorządów skutkują tym, że nie mogą one korzystać ze środków unijnych.

Samorządowcy w przyjętym stanowisku apelują również, aby Ministerstwo Finansów uruchomiło środki z Funduszu Pracy. Zwracają też uwagę na niewykorzystane pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rozwój przedsiębiorczości.

Odnosząc się do stanowiska samorządowców posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, powiedziała PAP: "tak, jak państwo, samorządy w jakimś stopniu odczuwają kryzys, są podjęte pewne działania oszczędnościowe, ale jednak samorządy się rozwijają, mają wielkie ambicje".

"Nie możemy traktować samorządów w oderwaniu do całego państwa, to są naczynia połączone, to wszystko stanowi całość. Mam poczucie, że te ostatnie lata stawiają przed samorządami większe wyzwania. To że samorządy mają coraz więcej uprawnień, to jest dobre dla samorządów - które podejmują decyzję o szkołach, o drogach lokalnych" - mówiła posłanka PO.

W jej opinii, "praktyka pokazuje, że samorządy potrafią wspaniale wydatkować pieniądze, zmiany w Polsce dzięki samorządom idą w dobrym kierunku".(PAP)

tgo/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)