Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata PSL-PJN-SKL m.in. o racjonalizacji wykorzystania środków z unijnej WPR

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne wypowiedzi
#

# dochodzą kolejne wypowiedzi #

13.05. Warszawa (PAP) - Zorganizowanie debaty z udziałem wszystkich środowisk rolniczych dotyczącej racjonalizacji wykorzystania środków, które Polska otrzyma w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE, postulował b. minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) podczas poniedziałkowej debaty z politykami PJN i SKL.

Sawicki podkreślał, że we wrześniu Parlament Europejski może przyjąć budżet UE na lata 2014-2020 i Polska będzie miała niewiele czasu - 2 lub 3 miesiące - na przedstawienie propozycji dotyczącej wykorzystania przyznanych jej środków unijnych.

W ramach nowego unijnego budżetu, na lata 2014-2020, Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Nowy unijny budżet jest obecnie przedmiotem negocjacji między rządami państw UE a Parlamentem Europejskim.

B. minister rolnictwa uważa, że potrzebne jest przeprowadzenie szerokiej debaty z udziałem wszystkich środowisk rolniczych dotyczącej racjonalizacji wykorzystania środków, które Polska otrzyma w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w nowym unijnym budżecie.

Zdaniem Sawickiego bowiem wieś powinna być nie tylko miejscem produkcji żywności, ale też miejscem pracy z odpowiednimi warunkami życia "dla ogromnej liczby obywateli", bo - jak zaznaczył - spada liczba osób mieszkających na wsi i zajmujących się rolnictwem.

Na Wspólną Politykę Rolną UE składają się dwa filary: pierwszy to dopłaty bezpośrednie dla rolników (unijna średnia dopłata dla rolników wynosi ok. 250 euro na hektar, w Polsce jest to ok. 200 euro), zaś drugi - środki na rozwój obszarów wiejskich.

Z kwoty przyznanej Polsce budżecie 2014-2020 w ramach WPR, ponad 18 mld euro przeznaczone zostanie na dopłaty bezpośrednie, a pozostałe - 9,8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich.

Minister rolnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego Janusz Byliński (SKL) podkreślił, że w budżecie na lata 2014-2020 poziom finansowania w II filarze, czyli dotyczącym rozwoju obszarów wiejskich, nie powinien być niższy niż w obecnej perspektywie. W latach 2007-2013 Polska otrzymała na ten cel nieco ponad 13 mld.

Z kolei Wojciech Mojzesowicz (PJN) - b. polityk PiS, który był ministrem rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - podkreślał, że siły rolnictwa nie można opierać wyłącznie na pozyskiwaniu unijnych dopłat. Jak zaznaczył, większe znaczenie ma dobre zarządzanie gospodarstwem, a także jakość i koszty produkcji.

Jego zdaniem należy się zastanowić, co zrobić, by polskie rolnictwo było konkurencyjne i dawało szansę młodym i sprawnym rolnikom. Mojzesowicz przekonywał, że na rynku europejskim polscy rolnicy dają sobie już radę.

"Jesteśmy dobrymi producentami, którzy liczą każdą złotówkę i radzą sobie na rynku europejskim" - dodał. Mojzesowicz podkreślał też, że potrzebna jest dobra współpraca urzędników z rolnikami.

Jak przekonywał, jednym z podstawowych problemów, o których należy dyskutować, jest konkurencja dla Unii - w obszarze rolnictwa - ze strony Indii, Chin czy Stanów Zjednoczonych.

Debata PSL, PJN i SKL odbyła się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Dotychczasowe debaty PSL i PJN, do których dołączyło w poniedziałek także Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe - są elementem tworzenia politycznego centrum na wybory europejskie w 2014 roku. (PAP)

gł/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)