Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata: rozwój obszarów wiejskich w interesie całej UE

0
Podziel się:

O konieczności równomiernego rozwoju obszarów wiejskich w całej Unii
Europejskiej mówili uczestnicy czwartkowego Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich w Warszawie. Ich
zdaniem pozwoliłoby to wykorzystać potencjał wszystkich ludzi, bez względu na miejsce zamieszkania.

O konieczności równomiernego rozwoju obszarów wiejskich w całej Unii Europejskiej mówili uczestnicy czwartkowego Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich w Warszawie. Ich zdaniem pozwoliłoby to wykorzystać potencjał wszystkich ludzi, bez względu na miejsce zamieszkania.

Podczas konferencji odtworzono oświadczenie prezydenta Bronisława Komorowskiego adresowane do uczestników. Prezydent zauważył, że obszary wiejskie są ważną częścią tożsamości Unii Europejskiej, mieszka na nich 56 proc. wszystkich obywateli Unii (w Polsce ok. 40 proc.).

"Nieznaczna część z nich żyje z zajęć typowo rolniczych. W Polsce to około 12 proc. To wielkie wyzwanie, wielki sygnał świadczący o tym, że musimy myśleć w kategoriach wykraczających poza pojmowanie obszarów wiejskich, jako tylko i wyłącznie obszarów zaangażowania rolniczego" - mówił prezydent. Wskazał, że trzeba wznieść się ponad podziały między wsią a miastem i szukać rozwiązań, które sprzyjałyby generalnemu podnoszeniu poziomu cywilizacyjnego i wygody życia na obszarach wiejskich. Wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie problemów infrastruktury, edukacji, organizacji życia na terenach wiejskich, gdzie żyje coraz więcej osób niezwiązanych z rolnictwem.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wskazał, że ważne jest, by dbać o rozwój każdego zakątka UE. "Dzisiaj żyjemy w realiach globalnej wioski. To, co kiedyś było swego rodzaju marzycielskim postulatem, dziś staje się rzeczywistością. Przy dobrym połączeniu do sieci telekomunikacyjnych można mieć równe szanse, jeśli chodzi o uczestnictwo w procesach europejskich i globalnych" - mówił.

Jego zdaniem równomierny rozwój Europy i Polski daje szanse na wykorzystanie potencjału, pomysłowości i talentów wszystkich ludzi. Wskazał, że Dolina Krzemowa nie powstała w centrum wielkiego miasta, tylko w polu. "Tam były dobre warunki do rozwijania nowoczesnych firm (...). Planujemy, aby strefy ekonomiczne były przedłużone bezterminowo, aby w każdej gminie była taka +podstrefa+, do szybkiego uruchamiania inwestycji" - zapowiedział Pawlak.

Przewodnicząca Komitetu Regionów UE Mercedes Bresso powiedziała, że komitet broni trzech zasad: integracji, partnerstwa i spójności w Europie. "Dla nas wszelka polityka mająca na celu zwiększenie konkurencyjności, innowacji lub efektywności, kosztem spójności byłaby nietrafiona" - zauważyła. Jej zdaniem dotychczas polityka europejska opierała się na synergii między wzrostem a solidarnością. Bresso zwróciła uwagę, że w rozwoju obszarów wiejskich należy brać pod uwagę także podmioty pozarolnicze.

Wskazała, że Komitet Regionów jest "absolutnie przeciwny" tzw. zasadzie wzajemnej zgodności makroekonomicznej. Wyjaśniła, że zgodnie z nią, jeżeli rząd nie będzie przestrzegał Paktu Stabilności i Wzrostu, byłby ukarany redukcją bądź odcięciem funduszy przeznaczonych na politykę spójności służących rozwojowi obszarów wiejskich i regionów. "Nie możemy się zgodzić, aby władze lokalne i regionalne cierpiały z powodu konsekwencji niezdolności rządów do wypełniania ich zobowiązań w ramach unii gospodarczej i walutowej.

Także przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Poznański powiedział, że związek jest przeciwnikiem wprowadzenia jakichkolwiek form zależności makroekonomicznej, w której decyzja o przyznaniu funduszy strukturalnych byłaby związana z poziomem zadłużenia krajowego.

Poznański wskazał, że Polscy rolnicy chcą być traktowani tak, jak pozostali w UE i oczekują wyrównania swoich szans, jeśli chodzi o dopłaty. "Jesteśmy tym zainteresowani jako władze gminne, bo gmina jest bogata bogactwem swoich mieszkańców. Skoro rolnicy będą bogaci, to gminy też będą bogate i nie będą oczekiwać na pomoc z zewnętrznych środków finansowych" - mówił.

Według niego UE przez lata preferowała politykę rozwoju wielkich miast, ale w okresie kryzysu najważniejsze jest wzmocnienie regionów, powiązanie dużych miast z otaczającymi je gminami. Jego zdaniem w okresie kryzysu jest potrzebne także wypracowanie minimalnych, unijnych standardów w oświacie i opiece społecznej, a za ich wykonanie powinny odpowiadać rządy poszczególnych państw.(PAP)

mmu/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)