Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata "Spotkania Warszawskie": Europa zostanie stabilna i niepodzielona

0
Podziel się:

Polityczna przyszłość Europy, europejskie podejście do pracy, bezrobocia i
migracji, a także wyzwania środowiskowe i energetyczne - to m.in. główne tematy "Spotkań
Warszawskich" - polsko- francuskiej debaty o Europie, która odbywa się w sobotę na Zamku
Królewskim.

Polityczna przyszłość Europy, europejskie podejście do pracy, bezrobocia i migracji, a także wyzwania środowiskowe i energetyczne - to m.in. główne tematy "Spotkań Warszawskich" - polsko- francuskiej debaty o Europie, która odbywa się w sobotę na Zamku Królewskim.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, otwierając debatę poinformował, że 29 listopada wizytę w Polsce złoży prezydent Francji Francois Hollande. Jak podkreślił, wizyta ta będzie kolejną "dobrą" okazją do rozmów o Europie, jej problemach i przyszłości.

Ideą odbywających się po raz pierwszy "Spotkań Warszawskich" jest umożliwienie otwartego dialogu między przedstawicielami środowisk politycznych, ekonomicznych, artystycznych i akademickich, aby uzyskać prawdziwy obraz Europy. Uczestnicy spotkania dyskutują m.in. o europejskim podejściu do pracy, bezrobocia i migracji, o wyzwaniach środowiskowych i energetycznych oraz nad modelem gospodarczym przyszłej Europy i kwestiach rozszerzenia UE.

W "Spotkaniach Warszawskich", czyli polsko-francuskiej debacie o Europie, udział biorą m.in.: były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jose Maria Gil-Robles, wiceminister pracy Jacek Męcina, minister środowiska Marcin Korolec, europoseł Paweł Kowal, b. premier i b. szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz oraz zdobywca obu biegunów Marek Kamiński.

Były szef PE Jose Maria Gil-Robles w swym przemówieniu zatytułowanym "1000 lat Europy. Czy wspólne wartości nas jednoczą czy dzielą?" ocenił, że Europa pomimo swojej różnorodności, zarówno pod względem gospodarczym i kulturalnym "pozostanie stabilna i nie podzielona".

"Europa będzie stabilna bowiem opierać będzie się na podstawowych wartościach, które nas łączą i sprawiają, że Europa potrafiła przejść przez burze gospodarcze po raz pierwszy bez wywoływania wojny" - powiedział Gil-Robles. Jak podkreślił, przyszłoroczne wybory do PE będą bardzo ważne, gdyż to "przyszli europejscy parlamentarzyści będą decydowali o przyszłości Europy i państw członkowskich".

Według niego to obywatele UE będą podejmować kluczowe decyzje, gdyż - jak zaznaczył - od wyniku wyborów zależy, która z partii europejskich "przejmie ster w Europie". "Wybór, który musi być podjęty to wybranie partii, która przestrzega wspólnych wartości. To jest nasz kluczowy wybór i naszym zadaniem jest zachęcanie obywateli, by UE mogła utrzymać przyjęty kierunek w stronę pokoju i pomyślności" - powiedział b. szef PE.

Podczas dyskusji poświęconej pracy, bezrobociu i migracji wiceminister pracy Jacek Męcina wskazywał na konieczność zacieśnienia europejskiej współpracy na rzecz polityki rodzinnej. Jak podkreślił, jest ona bardzo istotna, gdyż młodzi Europejczycy, którzy planują rozwój rodziny muszą uzyskać zapewnienie, że starania zarówno rządów państw UE, jak i całej Unii są działaniami stałymi.

"Polityki rodzinnej nie buduje się w trakcie jednej kadencji to muszą być działania stałe, na które się umawiamy" - zaznaczył Męcina. Jak ocenił, najskuteczniejszym sposobem walki z bezrobociem wśród młodych powinno być wspieranie przedsiębiorczości zarówno krajowej jak i europejskiej.

Z kolei europoseł Paweł Kowal mówił, że kwestia bezrobocia młodych stała się "okrętem flagowym, na którym w UE robi się politykę". Podkreślił jednak, że jest ona obecnie wykorzystywana przede wszystkim do uprawiania polityki, a nie do rozwiązywania konkretnych problemów związanych z bezrobociem.

"Bardzo dobrze się dzieje, że sprawy społeczne stają się powoli tematem poważnej polityki. Praca, rodzina, mieszkanie te trzy tematy. (...) Potrzeba jest jednak w skali europejskiej silniejszego lidera, silniejszej charyzmy u liderów europejskich i decydowania się na jakieś rozwiązania" - mówił Kowal.

Według niego, aby skutecznie walczyć z bezrobociem wśród młodych "trzeba wyłącznie postawić na wspieranie przedsiębiorczości".

Głównym organizatorem "Spotkań Warszawskich" jest obchodząca w przyszłym roku 20-lecie istnienia Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP), która skupia ponad 400 firm z kapitałem francuskim oraz polskim. Warszawska debata jest inspirowana francuskimi dyskusjami: "Entretiens de Royaumont", które od lat stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń intelektualnych i politycznych we Francji. (PAP)

agy/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)