Notowania

wiadomości
30.08.2011 08:15

Dedykowany Japonii koncert na finał festiwalu "Chopin i jego Europa"

Utwory japońskiego kompozytora współczesnego Toru Takemitsu i wybitnego przedstawiciela romantyzmu Franciszka Liszta znalazły się w programie koncertu oratoryjnego, który zakończy w czwartek w Warszawie 7. edycję festiwalu "Chopin i jego Europa".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Utwory japońskiego kompozytora współczesnego Toru Takemitsu i wybitnego przedstawiciela romantyzmu Franciszka Liszta znalazły się w programie koncertu oratoryjnego, który zakończy w czwartek w Warszawie 7. edycję festiwalu "Chopin i jego Europa". *

Czwartkowy koncert, dedykowany walczącej ze skutkami marcowego tsunami Japonii, odbędzie się w bazylice św. Krzyża. Rozpocznie go wykonanie dwu kompozycji Toru Takemitsu. Poświęcony pamięci Witolda Lutosławskiego utwór "Paths - in Memoriam Witold Lutosławski" na trąbkę solo wykona pierwszy trębacz orkiestry Sinfonia Varsovia Jakub Waszczeniuk. "The Rain Tree Sketch" - kompozycję na fortepian z repertuaru Takemitsu - zagra japońska pianistka Akane Sakai.

Następnie zabrzmi "Via Crucis" Franciszka Liszta. Utwór oratoryjny węgierskiego kompozytora, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku, zagra na XIX-wiecznym fortepianie pianista Janusz Olejniczak. Będzie mu towarzyszyć Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak. Jako soliści wystąpią: mezzosopran Urszula Kryger, baryton Adam Szerszeń i bas Jarosław Kitala.

Wykonanie na zakończenie festiwalu "Via Crucis, les 14 stations de la croix" będzie okazją - zdaniem organizatorów festiwalu - do przypomnienia kościelnych kompozycji węgierskiego twórcy, znanego przede wszystkim jako wirtuoza fortepianu i przedstawiciela romantyzmu. Liszt, który przyjął niższe święcenia kapłańskie i myślał o wstąpieniu do klasztoru, skomponował wiele utworów religijnych i był zaangażowany w odnowę muzyki kościelnej.

"Via Crucis" nie została wykonana ani opublikowana za życia kompozytora. Na premierę utwór czekał ponad 50 lat - po raz pierwszy został zaprezentowany w 1929 roku w Budapeszcie.

Podczas koncertu zostanie zaprezentowana twórczość zmarłego w 1996 roku japońskiego twórcy Toru Takemitsu, którego uznano za pierwszego kompozytora japońskiego tworzącego dla międzynarodowej publiczności. W swoich kompozycjach Takemitsu łączył tradycyjne melodie japońskie z muzyką popularną, awangardową i jazzową. Na jego twórczość miała wpływ muzyka Johnny'ego Cage'a, Claude'a Debussy'ego i Oliviera Messiaena.

Utwór "Paths - in Memoriam Witold Lutosławski" Takemitsu skomponował na wieść o śmierci polskiego kompozytora w 1994 roku. Prawykonanie utworu odbyło się w tym samym roku, na Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W utworze "Paths ("Ścieżki"), jak opisywał go jego twórca, "prosty motyw podąża swoją drogą, niby ogrodową ścieżką, poprzez subtelne zmiany scenerii".

"The Rain Tree Sketch" ("Szkic drzewa deszczowego") powstał w 1982 roku z inspiracji opowiadaniem japońskiego prozaika Kenzaburo Oe, opisującego deszczowe drzewo, które wodę zebraną w liściach podczas nocnego deszczu uwalnia za dnia.

Festiwal "Chopin i jego Europa" odbywa się w tym roku po raz siódmy pod hasłem "Od Mahlera do Liszta i Noskowskiego". Jego ideą jest przedstawianie XIX-wiecznej Europy z perspektywy twórczości Fryderyka Chopina.(PAP)

mce/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz