Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deficyt C: A wyniesie w br. 5,1 proc. PKB; w 2012 r. 4,2 proc.

0
Podziel się:

W 2011 roku oczekiwany jest wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących
do 5,1 proc. PKB, a w 2012 r. jego zmniejszenie do 4,2 proc. PKB - wynika z uzasadnienia do
projektu budżetu na przyszły rok skierowanego na posiedzenie rządu, do którego dotarła PAP.

W 2011 roku oczekiwany jest wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących do 5,1 proc. PKB, a w 2012 r. jego zmniejszenie do 4,2 proc. PKB - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na przyszły rok skierowanego na posiedzenie rządu, do którego dotarła PAP.

"W 2011 r. oczekiwany jest wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących do 5,1 proc. PKB, a w 2012 r. jego zmniejszenie do 4,2 proc. PKB" - napisano w dokumencie.

"W wyniku nieznacznego wzrostu deficytu dochodów i niewielkiego spadku nadwyżki salda transferów bieżących prognozowane jest ponowne stopniowe zwiększenie się deficytu rachunku obrotów bieżących, który w 2015 r. powinien wynieść ok. 4,8 proc. PKB" - dodano.

Zdaniem autorów uzasadnienia do projektu budżetu prognozowane ograniczenie nierównowagi zewnętrznej polskiej gospodarki będzie wynikać przede wszystkim ze zmniejszenia deficytu obrotów towarowych.

"Wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego u naszych głównych partnerów handlowych spowoduje wprawdzie wyhamowanie tempa wzrostu polskiego eksportu, ale - m.in. z uwagi na poziom kursu złotego oraz znaczne spowolnienie importochłonnych części popytu krajowego - większy spadek odnotuje tempo wzrostu importu" - napisano.

"W rezultacie prognozowane ujemne saldo obrotów towarowych zmniejszy się w 2012 r. do ok. 2,9 proc. PKB. Do poprawy salda handlowego przyczyni się również niewielki wzrost nadwyżki usług, związany m.in. ze wzrostem przychodów z turystyki (w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r.)" - dodano.

Z dokumentu wynika również, że mimo wzrostu dochodów nierezydentów z tytułu ich dużego zaangażowania w inwestycje portfelowe (głównie w skarbowe papiery wartościowe), zakładane jest również częściowe zmniejszenie ujemnego salda dochodów.

"Przewidywane pogorszenie koniunktury gospodarczej będzie miało bowiem negatywny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstw i - w konsekwencji - niższy będzie poziom dochodów przypadających na zagranicznych inwestorów bezpośrednich" - napisano.

W przypadku transferów bieżących prognozuje się utrzymanie ich dodatniego salda.

"Oceniając pozycję zewnętrzną Polski należy uwzględnić fakt, iż w najbliższych latach znaczna część środków napływających z Unii Europejskiej będzie klasyfikowana poza rachunkiem bieżącym, tj. na rachunku kapitałowym. W rezultacie, saldo rachunku bieżącego należy rozpatrywać łącznie z rachunkiem kapitałowym. Tak liczone saldo w 2011 r. powinno ukształtować się na poziomie ok. minus 3,1 proc. PKB, a w 2012 r. ok. minus 1,7 proc. PKB" - wynika z dokumentu.

Resort finansów oczekuje również, że pozytywne postrzeganie polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych będzie sprzyjać utrzymaniu się relatywnie wysokiego napływu kapitału.

"W jego strukturze, ze względu na pozytywne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki i nadal relatywnie duży zakres planów prywatyzacyjnych, coraz większą rolę powinny ponownie odgrywać zagraniczne inwestycje bezpośrednie" - podkreślono. (PAP)

bg/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)