Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deklaracja parlamentarzystów Polski i Ukrainy ws. ukraińskich wyborów

0
Podziel się:

Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Ukrainy oczekuje, że październikowe
wybory parlamentarne na Ukrainie będą zgodne ze standardami międzynarodowymi i będą mogli w nich
uczestniczyć wszyscy liderzy opozycji.

Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Ukrainy oczekuje, że październikowe wybory parlamentarne na Ukrainie będą zgodne ze standardami międzynarodowymi i będą mogli w nich uczestniczyć wszyscy liderzy opozycji.

Deklaracja w tej sprawie została przyjęta podczas wtorkowych obrad VI sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, które obradowało w Sejmie. Głosowało za nią 18 parlamentarzystów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się do głosu.

"Mając na uwadze znaczenie zbliżających się wyborów parlamentarnych na Ukrainie 28 października (Zgromadzenie Parlamentarne) oczekuje, że wybory te będą konsekwentnym krokiem na drodze wypełniania norm demokracji i parlamentaryzmu na Ukrainie, a sam ich przebieg będzie zgodny ze standardami międzynarodowymi i będą mogli w nich uczestniczyć wszyscy liderzy opozycji" - napisano w deklaracji.

Podkreślono również, że "sukces integracji europejskiej Ukrainy zależy od terminowego i pełnego wykonania rezolucji PE, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest dotyczących funkcjonowania instytucji demokratycznych oraz przestrzegania praw człowieka na Ukrainie, a w szczególności przestrzegania praw opozycji politycznej".

W przyjętej w październiku rezolucji Parlamentu Europejskiego eurodeputowani wyrazili ubolewanie z powodu skazania na 7 lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko i aresztowania byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

PE wezwał władze w Kijowie do zapewnienia liderom opozycji rzetelnych procesów oraz do "przyjęcia wszelkich niezbędnych środków, by chronić istotne aspekty społeczeństwa demokratycznego".

"Zdając sobie sprawę, że procesowi zbliżenia Ukrainy z UE towarzyszyć musi proces reform wewnętrznych na Ukrainie, w tym niezbędne zmiany dostosowujące prawo Ukrainy do prawa UE, (Zgromadzenie Parlamentarne) liczy na jak najszybsze rozwiązanie tego problemu" - napisano we wtorkowej deklaracji.

Zgromadzenie z uznaniem przyjęło również "parafowanie 30 marca umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina", wyrażając jednocześnie "ubolewanie nad odwlekającymi się w czasie podpisaniem i ratyfikacją tej umowy".

"Odnotowując z zadowoleniem dobre przygotowanie obu krajów do przeprowadzenia Euro 2012 (Zgromadzenie) spodziewa się wykorzystania impulsu, jaki nadało współdziałaniu Polski i Ukrainy to wydarzenie i przeniesienie dobrych wzorców na inne pola współpracy" - podkreślili parlamentarzyści. (PAP)

ajg/ hgt/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)