Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dekodery naziemnej telewizji cyfrowej nie spełniają norm

0
Podziel się

Spośród 45 typów dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej
skontrolowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, sześć nie spełniało norm.

Dekodery naziemnej telewizji cyfrowej nie spełniają norm
(ronen/iStockphoto)
bDAqceWd

Spośród 45 typów dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej skontrolowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, sześć nie spełniało norm w zakresie tzw. kompatybilności elektromagnetycznej - poinformowało UKE.

UKE wskazało, że w związku z przeprowadzanym obecnie w Polsce procesem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej znacząco wzrósł popyt na dekodery, pozwalające na odbiór programów cyfrowych przez odbiorniki telewizyjne starszego typu.

Chodzi o dekodery określane również mianem set top boxów (STB). W okresie od 1 października 2012 r., do 15 listopada Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonał przeglądu rynku dekoderów _ w celu oceny jakości przedstawianej oferty i ewentualnego wyeliminowania z obrotu wyrobów, które nie spełniają obowiązujących wymagań _.

bDAqceWf

Kontrolerzy UKE sprawdzali m.in., czy: urządzenia nie wywołują zaburzeń elektromagnetycznych o wartościach przekraczających odporność na te zaburzenia innych urządzeń; posiadają poprawnie naniesione oznakowanie zgodności CE; są energooszczędne i nie powodują nadmiernego zużycia energii elektrycznej zarówno w trybie pracy, jak i w trybie czuwania.

_ Spośród wszystkich skontrolowanych dekoderów, w 4 przypadkach stwierdzono drobne uchybienia administracyjne. Producenci tych wyrobów współpracują z UKE w celu usunięcia braków formalnych. Weryfikację zgodności urządzeń z wymaganiami w zakresie spełniania norm kompatybilności elektromagnetycznej przeprowadzono poprzez poddanie 27 urządzeń szczegółowym badaniom w Laboratoriach UKE. W tej grupie wynik negatywny otrzymało jedynie 6 dekoderów _ - napisano w komunikacie.

UKE wskazało, że negatywny wynik badań laboratoryjnych uzyskały dekodery typu: Apollo AHD 115, Korr HD 128, Manta DVBT012, Goclever DVB-T 200, Vakoss DB-642, Blow 4705 HD. _ - Należy podkreślić fakt, że wszystkie sprawdzone dekodery spełniły normy poboru mocy ustanowione w Rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady (wymagania Ekoprojektu) _ - napisano.

Urząd poinformował, że na liście wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi znajdują się urządzenia, których kontrola zakończyła się negatywnie - UKE może nakazać ich całkowite wycofanie z obrotu w Polsce. _ - Osoby nadal oferujące urządzenia znajdujące się na liście wyrobów niezgodnych będą podlegały odpowiedzialności karnej i finansowej _ - wskazano.

bDAqceWl

UKE dodał, że w planie kontroli na 2013 r. przewidziano prowadzenie stałych kontroli oferowanych w handlu set top boxów umożliwiających odbiór nie tylko naziemnej telewizji cyfrowej, lecz także telewizji satelitarnej lub kablowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie drugi sezon "Głębokiej wody" Serial w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz powróci wiosną na antenę TVP2.
TVP uruchomi dwa nowe kanały. W 2013 r. KRRiT podjęła uchwałę w sprawie przyznania TVP koncesji satelitarnej na nadawanie programu informacyjnego pod nazwą TVP Info.
Na 60. urodziny TVP zorganizują wielką pikietę W akcji, która ma odbyć się w godzinach 18-21, ma wziąć udział 400 osób. W tym czasie w TVP będzie trwało nagranie jubileuszowego programu na żywo.
bDAqceWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)