Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Demokraci: do eurowyborów w koalicji; Rosati i Onyszkiewicz na czele

0
Podziel się

Partia Demokratyczna do eurowyborów
przystąpi w koalicji Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica
(PD+SdPl+Zieloni 2004); na czele listy warszawskiej znajdzie się
Dariusz Rosati, a krakowskiej - Janusz Onyszkiewicz -
poinformowała we wtorek PAP szefowa PD Brygida Kuźniak.

bEhqAOSt

Partia Demokratyczna do eurowyborów przystąpi w koalicji Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica (PD+SdPl+Zieloni 2004); na czele listy warszawskiej znajdzie się Dariusz Rosati, a krakowskiej - Janusz Onyszkiewicz - poinformowała we wtorek PAP szefowa PD Brygida Kuźniak.

Wiceszef SdPl Bartosz Dominiak przyznał w rozmowie z PAP, że dodatkowy człon "CentroLewica" prawdopodobnie pojawi się w nazwie komitetu wyborczego Porozumienia dla Przyszłości.

Według Kuźniak, koalicja ma już przygotowane wszystkie dokumenty do rejestracji swego komitetu wyborczego.

bEhqAOSv

"Decyzję o startowaniu w koalicji podjęliśmy w sobotę na Radzie Krajowej PD. Razem idziemy ku przyszłości, bez rozliczeń i porachunków narodowych" - powiedziała Kuźniak.

Jak dodała, do koalicji może dołączyć jeszcze Stronnictwo Demokratyczne. "Jest wola z obu stron przyjęcia osób wskazanych przez SD na listy Porozumienia dla Przyszłości" - zadeklarowała szefowa Demokratów.

Dominiak uważa jednak, że SD raczej nie będzie formalnym koalicjantem SdPl, PD i Zielonych. Na listach PdP mogą znaleźć się jedynie przedstawiciele tego ugrupowania.

Wiceszef Socjaldemokracji poinformował również, że prowadzone są jeszcze rozmowy z dwiema partiami o charakterze lewicowym, a także z niektórymi politykami SLD. Nie chciał jednak zdradzić, o jakie formacje i nazwiska chodzi.

bEhqAOSB

Według Dominiaka, w ciągu dwóch tygodni powinny być znane wszystkie "jedynki" na listach PdP. Na razie wiadomo, że liderem listy warszawskiej ma być Rosati - "twarz" Porozumienia dla Przyszłości, a krakowsko-kieleckiej - Janusz Onyszkiewicz.

W czerwcowych wyborach do PE mają też wziąć udział inni dotychczasowi europosłowie: SdPl - Józef Pinior i Genowefa Grabowska oraz PD - Grażyna Staniszewska.

Ostateczny kształt list Porozumienia dla Przyszłości ma być gotowy około połowy kwietnia. Szefowa PD zapewniła, iż będą one "bardzo atrakcyjne, złożone z niezwykle dobrych, znanych i obytych w polityce europejskiej polityków".

Na udział w tegorocznych wyborach do europarlamentu nie zdecydowała się ani sama Kuźniak, która - jak przekonuje - chce kierować partią, ani nowy lider SD, obecny europoseł Paweł Piskorski. (PAP)

bEhqAOSC

hp/ mkr/ mok/ bk/

bEhqAOSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)