Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Demonstracje antyrządowe w Iraku. Sadr odwiedził kościół katolicki

0
Podziel się:

Popierający protesty Muktada al-Sadr odwiedził w geście solidarności z chrześcijanami katolicką katedrę obrządku syryjskiego w Bagdadzie.

Demonstracje antyrządowe w Iraku. Sadr odwiedził kościół katolicki
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Tysiące ludzi, w większości z mniejszości sunnickiej, demonstrowało w kilku miastach Iraku, domagając się od zdominowanego przez szyitów rządu zwolnienia więźniów oraz ukrócenia korupcji. Radykalny przywódca szyicki odwiedził kościół katolicki.

Popierający protesty Muktada al-Sadr odwiedził w geście solidarności z chrześcijanami katolicką katedrę obrządku syryjskiego w Bagdadzie, którą w 2010 roku zaatakowali w trakcie mszy powiązani z Al-Kaidą sunniccy terroryści.

Sadra powitał ksiądz Ajssar al-Jas, oprowadzając go następnie po niedawno odnowionej świątyni i wskazując miejsca, gdzie napastnicy zabili dwóch księży i co najmniej 39 wiernych.

Spod kościoła chroniony przez silnie uzbrojoną obstawę samochodowy konwój Sadra pojechał do sunnickiego meczetu Al-Gailani, który w przeszłości stał się również celem zamachu terrorystycznego. Szyicki przywódca wziął tam udział w piątkowych południowych modłach świątecznych. Jeden z wiernych powitał go okrzykiem jako _ jednoczyciela sunnitów i szyitów _.

_ Popieramy żądania ludzi, ale wzywam ich do zachowania jedności Iraku _ - oświadczył Sadr w krótkiej wypowiedzi po opuszczeniu meczetu.

Po południowych modłach kilka tysięcy osób zebrało się przed bagdadzkim meczetem Abu Hanifa, skandując między innymi _ Iran precz _ - co nawiązuje do przekonania wielu Irakijczyków, iż Teheran ma wpływy w irackim rządzie - oraz _ (premier) Nuri al-Maliki jest kłamcą _.

Lokalna telewizja pokazała to, co wydawało się być demonstracją kilkudziesięciu tysięcy ludzi wzdłuż głównej drogi w pobliżu Ramadi w zachodnim Iraku. Miasto to było głównym ośrodkiem organizowanych na przestrzeni ubiegłych tygodni protestów.

W Mosulu na północy kraju około 3 tys. demonstrantów domagało się uwolnienia więzionych kobiet i zaprzestania tego, co określają jako arbitralne aresztowania sunnitów. Skandowano _ Precz, precz z Malikim _ i _ Nie podziałom wyznaniowym _.

Z żądaniem zwolnienia sunnickich więźniów około tysiąca ludzi wyszło na ulice mającego mieszaną arabsko-kurdyjską ludność Kirkuku. O protestach doniesiono także z Falludży i Tikritu - miast, gdzie polityczne wpływy sunnitów są szczególnie silne.

Czytaj więcej o sytuacji w Iraku w Money.pl
Jest groźba zamachów terrorystycznych Uroczystościom towarzyszą wzmożone środki bezpieczeństwa wywołane obawami przed zamachami terrorystycznymi.
Zginęło 4471 cywili. Liczba ofiar wzrosła Wzrost liczby zabitych świadczy o tym, że rebeliantom wciąż zależy na przeprowadzaniu dużych zamachów bombowych.
Krwawy dzień. Prawie 50 ofiar serii ataków Co najmniej 48 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych w serii zamachów na irackie siły bezpieczeństwa i cywilów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)