Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Demonstracje w Jemenie: Tysiące za zmianami politycznymi w kraju

0
Podziel się

Dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowało w piątek w jemeńskich miastach.

Demonstracje w Jemenie: Tysiące za zmianami politycznymi w kraju
(Helene C. Stikkel/defense.gov)
bDzFOEjp

Dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowało dziś w jemeńskich miastach, domagając się przejęcia władzy przez wiceprezydenta po wyjeździe prezydenta Alego Abd Allaha Salaha na leczenie do USA.

[Na zdjęciu Ali Abd Allah Salah]

Salah przed odlotem 22 stycznia przekazał władzę wiceprezydentowi Abdowi ar-Rabowi Mansurowi al-Hadiemu.

bDzFOEjr

Poparcie Hadiego przez demonstrantów oznacza zmianę ich podejścia do planu Rady Współpracy Zatoki Perskiej, mającego poparcie ONZ, który zakładał oddanie władzy przez prezydenta Salaha, w zamian za co uzyskał on immunitet. Partia Salaha, Powszechny Kongres Ludowy (GPC), zgodziła się podzielić władzą z opozycją po wcześniejszym tłumieniu przemocą wielomiesięcznych antyrządowych protestów. W starciach zginęło łącznie ponad 250 osób.

Podczas piątkowej demonstracji wiele osób krzyczało: _ Hadi, Hadi uratuj kraj _. Na wielkim billboardzie w centrum stolicy Jemenu Sany zaprezentowano plakaty z uśmiechniętym wiceprezydentem i podpisem: _ Start nowej ery w życiu Jemenu _.

W ramach planu przekazania władzy w grudniu ubiegłego roku powstał w Jemenie rząd jedności narodowej, który miał doprowadzić kraj do lutowych wyborów prezydenckich. Ma w nich wystartować jako jedyny kandydat przejściowy przywódca kraju wiceprezydent Hadi. Jego tymczasowa kadencja ma potrwać dwa lata, a potem mają się odbyć wybory parlamentarne i prezydenckie.

W wyniku protestów i represji Jemen znalazł się na skraju wojny domowej i kryzysu humanitarnego. Salah przez wiele lat był popierany przez Arabię Saudyjską i USA jako sojusznik w walce z Al-Kaidą. Zdaniem ekspertów w ostatnich miesiącach zeszłego roku Al-Kaida praktycznie przejęła kontrolę nad południowym Jemenem.

bDzFOEjx
Czytaj o zamieszkach w Jemenie w Money.pl
Dyktatura runie? "Chcą osądzenia kata" Kilkadziesiąt tysięcy osób protestuje na ulicach Sany po tym, jak siły wierne byłemu prezydentowi otworzyły ogień do tłumu.
Dyktator chce wrócić do kraju. Boją się wojny Obecnie Ali Abd Allah Salah przechodzi rekonwalescencję w Arabii Saudyjskiej.
Krwawa noc w Jemenie, nawet 60 ofiar Trwają walki pomiędzy siłami prezydenta i zwolennikami szejka al-Ahmara.
bDzFOEjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)