Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rocznica
19.04.2011 08:36

Demonstracje w rocznicę pogrzebu na Wawelu

Walka na hasła i utarczki słowne - taki był finał spotkania w Krakowie dwóch demonstracji zwolenników oraz przeciwników pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Walka na hasła i utarczki słowne - taki był wczoraj wieczorem finał spotkania w Krakowie dwóch demonstracji zwolenników oraz przeciwników pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. *

Według policji w Marszu Pamięci zorganizowanym przez krakowski klub _ Gazety Polskiej _, który z Bazyliki Mariackiej przeszedł pod Krzyż Katyński, uczestniczyło około 1,5 tys. osób. Niosły one transparenty, biało czerwone flagi i tabliczki z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej. Na czele pochodu szła Marta Kaczyńska z mężem i córkami oraz najbliżsi współpracownicy zmarłego tragicznie prezydenta RP.

- _ Przyszłam tutaj, żeby bardzo serdecznie państwu podziękować za obecność, za państwa determinację, bo to dzięki Państwu prawda ma szansę na przetrwanie. Prawda o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia, prawda o moich rodzicach i prawda o wszystkich ofiarach katastrofy. Mam nadzieję, że dzięki Państwu i nam wszystkim idea, której wierny był mój tata ma szansę na realizację. I wierzę w to _ - powiedziała Marta Kaczyńska.

Zebrani pod Krzyżem Katyńskim odmówili modlitwę za ofiary katastrofy. Prowadził ją ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski. Podczas modlitwy na chwilę ucichły okrzyki. - _ Nienawiść jest potężna. To nienawiść spowodowała, że nasz prezydent poleciał bez odpowiedniej ochrony. To nienawiść kieruje ludźmi, którzy chcą zetrzeć jego pamięć _ - mówił w imieniu organizatorów marszu redaktor naczelny _ Gazety Polskiej _ Tomasz Sakiewicz.

Pod Wawelem już od popołudnia czekała - według policji - ponad setka przeciwników pochówku pary prezydenckiej w krypcie na Wawelu. Przynieśli ze sobą hasła _ Wawel bez polityków _, _ Kardynalny błąd _, _ Stop polityce na Wawelu _.

Nastroje uczestników obu demonstracji skutecznie studził widok policjantów, którzy gęstym kordonem oddzielali obie grupy. Przez cały czas trwała jednak wymiana okrzyków. _ Kardynalny błąd! , _ Polityka do Warszawy! _, _ Na Powązki _, _ Jarosławie zabierz brata _ - krzyczeli uczestnicy demonstracji zorganizowanej przez stowarzyszenie Obywatelski Wawel. _ Judasze _, Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę _, _ Zwyciężymy _ - odpowiadali im zwolennicy pochówku prezydenta i jego żony w Wawelu.

Kilka minut po godzinie 22 obie demonstracje się rozeszły. Marta Kaczyńska z rodziną i w towarzystwie byłych ministrów z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i Jacka Sasina późnym wieczorem odwiedziła grób swoich rodziców, przy którym zmówiono modlitwę. Wizyta miała ściśle prywatny charakter.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t95339.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zlozyli;kwiaty;na;wawelu;bez;kaczynskiego,8,0,814600.html) Złożyli kwiaty na Wawelu. Bez Kaczyńskiego W pierwszą rocznicę pochówku pary prezydenckiej na Wawelu posłowie PiS złożyli po południu kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Z powodów rodzinnych, nie uczestniczy Jarosław Kaczyński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t111350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wystawa;smolenska;zbyt;drastyczna;dla;brukseli,52,0,811060.html) Wystawa Smoleńska zbyt drastyczna dla Brukseli _ Na zdjęciu widać oficera niszczącego okna za pomocą łomu, jednocześnie wykonującego radosne gesty w stronę kolegów _ - to jeden z napisów, jakie kazali zasłonić członkowie PE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;chcial;opatrzyc;rane;polakow,57,0,810809.html) "Miedwiediew chciał opatrzyć ranę Polaków" _ Le Figaro _ zwraca uwagę, że rosyjski prezydent odciął się od wszystkich osób negujących mord katyński.
Tagi: rocznica, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz