Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deskur: analizujemy kwestie dotyczące policyjnych psychologów

0
Podziel się:

MSW i policja będą analizowały kwestię policyjnych psychologów, tego czy
ich liczba jest wystarczająca i czy istnieje potrzeba częstszych badań psychologicznych policjantów
- powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur.

MSW i policja będą analizowały kwestię policyjnych psychologów, tego czy ich liczba jest wystarczająca i czy istnieje potrzeba częstszych badań psychologicznych policjantów - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur.

Deskur odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów Solidarnej Polski dotyczące styczniowych akcji policyjnych w Sanoku i Warszawie. W Sanoku policjanci po wielogodzinnej akcji wkroczyli do mieszkania i znaleźli ciała dwóch osób - podejrzanego o zabójstwo 32-letniego Andrzeja B. i 17-letniej kobiety. W stolicy policjant zaatakował nożem swoją 37-letnią żonę, a następnie popełnił samobójstwo.

"W związku z sytuacją w Warszawie wyraźnie było widać, że policjant miał jakieś zaburzenia i problemy osobiste, czy nie należałoby przeprowadzać badań psychologicznych" - pytał Edward Siarka (SP).

Wiceminister poinformował, że obecnie w policji pracuje około 170 psychologów w komendach wojewódzkich, dodatkowo 20 pracuje w szkołach policyjnych. "Można zastanowić się, czy liczba ta nie jest za mała, tak aby policjanci mieli łatwiejszy dostęp do psychologów i możliwość częstszych badań psychologicznych" - zaznaczył Deskur.

"Ewidentne jest, że praca policjanta jest szczególnie trudna. Myślę, że należy przyjrzeć się wewnętrznym policyjnym przepisom dotyczącym badań psychologicznych" - ocenił wiceminister.

Deskur przypomniał też, że niedawno rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy, określającej zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez służby. Obecne przepisy, na mocy wyroku TK, przestaną obowiązywać w połowie 2013 r.

W związku z pracami legislacyjnymi i ostatnimi wypadkami w Sanoku odżyła dyskusja na temat uprawnień policyjnych antyterrorystów. Chodzi np. o wprowadzenie do przepisów regulujących użycie broni możliwości oddania tzw. strzału ratunkowego, czyli prewencyjnego zastrzelenia uzbrojonego i groźnego przestępcy. Polskie przepisy nie dopuszczają "strzału ratunkowego".

"Jeśli chodzi o tak zwany strzał ratunkowy, ani Komenda Główna Policji, ani MSW, nie postulują wprowadzenia do ustawy zapisu dotyczącego takiego strzału" - powiedział Deskur. Dodał jednak, że w ramach konsultacji nad projektem każdy obywatel może zgłosić swoje uwagi i obecnie jest "idealny moment, aby zastanawiać się nad tą kwestią".

Zgodnie z zapowiedziami resortu spraw wewnętrznych konsultacje dotyczące projektu mają potrwać do końca stycznia. (PAP)

mja/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)