Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Diagnoza Społeczna 2011: Polacy nieufni i obojętni na dobro wspólne

0
Podziel się:

Jedynie 13 proc. Polaków wierzy w dobre intencje innych; tyle samo zgadza
się ze stwierdzeniem, ze większości ludzi można ufać; niemal połowa obywateli jest obojętna na
naruszanie dobra wspólnego - wynika z Diagnozy Społecznej 2011.

Jedynie 13 proc. Polaków wierzy w dobre intencje innych; tyle samo zgadza się ze stwierdzeniem, ze większości ludzi można ufać; niemal połowa obywateli jest obojętna na naruszanie dobra wspólnego - wynika z Diagnozy Społecznej 2011.

Raport został opublikowany w środę na stronie internetowej www.diagnoza.com. Część wyników kompleksowego badania dotyczącego warunków i jakości życia Polaków prezentowano już w lipcu. Diagnoza Społeczna jest opracowywana co dwa lata od 2000 r.

"Żyjemy ciągle w kulturze zawiści i nieufności. Nie wyruszyliśmy jeszcze w drogę ku społeczeństwu obywatelskiemu" - ocenił prof. Janusz Czapiński kierujący pracami nad raportem.

Po 20 latach budowania państwa demokratycznego ciągle niemal połowa obywateli jest obojętna na naruszanie dobra wspólnego - zaznaczono w raporcie. Polaków najmniej obchodzi to, że ktoś nie płaci za transport publiczny (w ogóle nie obchodzi to 23,6 proc., mało obchodzi - 31,2 proc.) lub unika płacenia podatków (w ogóle nie obchodzi: 24,9, mało obchodzi: 26,9 proc.).

Najmniej wrażliwi na naruszanie dobra wspólnego są najmłodsi, najbardziej zaś ludzie w wieku przechodzenia na emeryturę, ale nie najstarsi - podano.

W Polsce z opinią, że "większości ludzi można ufać", zgadza się zaledwie 13 proc. osób. Polacy także rzadko wierzą w dobre intencje innych - jedynie 13 proc. Polaków jest zdecydowanie przekonanych, że ludzie najczęściej starają się być pomocni.

Z raportu wynika także, że 8 proc. Polaków uważa, że homoseksualiści powinni układać sobie życie według własnych przekonań.

Rośnie, choć pozostaje na bardzo niskim poziomie - 26,8 proc. - odsetek zwolenników poglądu, że demokracja ma przewagę nad wszelkimi innymi formami rządów. W 2007 i 2009 r. było to 24 proc.

Badanie pokazuje także, że Polacy mają mało doświadczeń społecznych i obywatelskich, które gromadzi się poprzez działania w organizacjach, uczestnictwo w oddolnych inicjatywach społecznych, w zebraniach publicznych czy wolontariacie - podano.

Badanie zrealizowano w marcu i kwietniu br. Wzięło w nim udział ponad 12 tys. gospodarstw domowych i blisko 26,5 tys. indywidualnych respondentów. Było realizowane przez Biuro Badań i Analiz Statystycznych przy Polskim Towarzystwie Statystycznym.(PAP)

kno/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)