Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dialog międzykulturowy - warsztaty regionów Polski Wschodniej w Brukseli

0
Podziel się:

Instytucje kultury z Polski Wschodniej przedstawią w czwartek w Brukseli
swoje działania i inicjatywy dotyczące dialogu międzykulturowego, idei integracji europejskiej i
tolerancji. W spotkaniu w Domu Polski Wschodniej wezmą udział m.in. europarlamentarzyści.

Instytucje kultury z Polski Wschodniej przedstawią w czwartek w Brukseli swoje działania i inicjatywy dotyczące dialogu międzykulturowego, idei integracji europejskiej i tolerancji. W spotkaniu w Domu Polski Wschodniej wezmą udział m.in. europarlamentarzyści.

Spotkanie ma mieć formę warsztatów, odbędzie się pod hasłem "Rodzinna Europa, Europa Mostów". O swojej działalności mówić będą przedstawiciele instytucji kulturalnych z Polski Wschodniej: Fundacji Pogranicze z Sejn (Podlaskie), Fundacji Borussia z Olsztyna, Fundacji Trans Kultura z Lublina, Muzeum Dialogu Kultur z Kielc oraz Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa.

Zaprezentowany zostanie także "Podręcznik dialogu międzykulturowego - tożsamość i zaufanie" (Handbook of Dialogue - Trust and Identity), wydany wspólnie przez Fundację Pogranicze oraz Dom Polski Wschodniej.

Dyrektor sejneńskiego Pogranicza Krzysztof Czyżewski powiedział w środę PAP, że warsztaty są skierowane m.in. do parlamentarzystów europejskich, ale także są szansą na wymianę doświadczeń i współpracę osób, które w Polsce Wschodniej zajmują się problematyką wielokulturowości i są w te działania zaangażowane.

Czyżewski zwraca uwagę, że regiony Polski Wschodniej mają tradycje wielokulturowe, związane z obecnością na tych terenach ludzi różnych wyznań i narodowości i chcą też w ten sposób promować się w Europie.

"To strategia, do której te regiony przywiązują dużą wagę" - podkreślił i wskazał na województwo podlaskie, gdzie wielokulturowość jest jednym z elementów - jak to ujął - "strategii turystyczno-kulturowej promocji regionu".

W lipcu ub.r. w Krasnogrudzie (Podlaskie), gdzie w dawnym dworku Miłoszów otwarte zostało Międzynarodowe Centrum Dialogu, odbyło się kilkudniowe spotkanie intelektualistów, naukowców, artystów i polityków pod hasłem "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy". Dyskutowano o wizjach "rodzinnej Europy", nawiązując tym hasłem do tytułu książki Czesława Miłosza, i jej współczesnych problemach.

Czyżewski wyjaśnił, że spotkanie w Brukseli to pokłosie tej debaty. Ma to być też przygotowanie do planowanej na jesień, także w Brukseli, dużej konferencji poświęconej Partnerstwu Wschodniemu, postrzeganemu głównie od strony politycznej, jako projektowi kulturowemu. (PAP)

rof/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)