Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Diecezja Włocławska świętuje 600-lecie swojej katedry

0
Podziel się:

Rok Jubileuszowy w związku 600-leciem konsekracji katedry rozpoczyna w
marcu Diecezja Włocławska. Gotycką świątynię na brzegu Wisły zbudowano jako wotum wdzięczności za
zwycięstwo pod Grunwaldem.

Rok Jubileuszowy w związku 600-leciem konsekracji katedry rozpoczyna w marcu Diecezja Włocławska. Gotycką świątynię na brzegu Wisły zbudowano jako wotum wdzięczności za zwycięstwo pod Grunwaldem.

Jak poinformował bp Wiesław Mering, w skierowanym do wiernych liście pasterskim, Rok Jubileuszowy rozpocznie uroczystość św. Józefa, patrona diecezji, przypadającą 19 marca. W trakcie obchodów, zaplanowanych do października, diecezja dwukrotnie gościć będzie Episkopat Polski, który zbierze się w czerwcu, w Licheniu i we Włocławku.

Ordynariusz włocławski powiadomił także o dekrecie Penitencjarii Apostolskiej udzielającym przywileju zyskania odpustów wiernym biorącym udział w uroczystościach jubileuszowych lub nawiedzającym katedrę podczas Roku Jubileuszowego. Kuria planuje ze swej strony promocję jubileuszu w internecie i w mediach, m.in. kampania już się rozpoczęła w miejscowej telewizji.

Obecna katedra włocławska, trzecia w historii miasta, została konsekrowana w 1411 r. jako wotum narodu polskiego za zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Pierwsza, drewniana, prawdopodobnie nie istniała już w XIII w. Drugą, murowaną, w 1329 r. zniszczyli Krzyżacy.

Budowa gotyckiej świątyni Wniebowzięcia NMP ruszyła w 1340 r. Chociaż świątynia została konsekrowana w 1411 r., jej budowa jeszcze trwała, a dwie wieże zostały ukończone dopiero w XVI w. W późniejszych latach świątynia była przebudowywana i remontowana. Od 1907 r. ma rangę bazyliki mniejszej.

Z katedrą włocławską związani byli wybitni polscy duchowni. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku Stefan kard. Wyszyński, błogosławiony bp Michał Kozal, patron Włocławka, przyjął w niej, w 1939 roku, święcenia biskupie.

Katedra usytuowana jest na lewym brzegu Wisły, opodal włocławskiej tamy gdzie zginął w 1984 roku błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Świątynię odwiedził w 1991 roku Jan Paweł II i spotkał sie tu ze środowiskiem polskiej szkoły.

"Znajdujemy się w prastarej bazylice pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w świątyni konsekrowanej w 1411 r., jako wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem. () Dziś katedra włocławska jest znakiem żywotności wiary i obecności Kościoła na tych ziemiach i w sercach całych pokoleń diecezjan włocławskich" - powiedział wówczas papież. (PAP)

olz/ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)