Notowania

Długa kolejka do relikwii. 1,5 mln osób na beatyfikacji

Tysiące wiernych czekają, by oddać hołd błogosławionemu papieżowi. Bazylika będzie otwarta przez całą noc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tysiące wiernych ustawiają w liczącej kilkaset metrów długości kolejce, by oddać hołd relikwiom Jana Pawła II. Po beatyfikacji trumna z doczesnymi szczątkami papieża została wystawiona w bazylice św. Piotra w Watykanie. Świątynia ma być otwarta przez całą noc.

aktualizacja: 19:55

Duża część uczestników uroczystości beatyfikacyjnych w ogóle nie opuściła placu św. Piotra i zaczęła ustawiać się w kolejce do relikwii Jana Pawła II. Stoi ona wzdłuż balustrady Berniniego okalającej plac przed bazyliką, cały czas dochodzą kolejni wierni, którym nie udało się dostać na miejsce celebry wcześniej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t138496.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/najwiecej;pielgrzymow;przyjechalo;z;polski;i;francji,185,0,821433.html) Najwięcej pielgrzymów przyjechało z Polski i Francji
Aby przejść ostatni, liczący kilkaset metrów odcinek ulicy prowadzący do Watykanu, potrzeba było nawet około godziny. Pielgrzymi przeciskali się w ogromnym tłumie, a do tego brnęli w wielkiej ilości śmieci. Niemal cała Via Concilazione była zasłana gazetami, ulotkami, butelkami po wodzie mineralnej i resztkami jedzenia zostawionymi przez pielgrzymów.

Przejście wiernych koło trumny papieża przebiega sprawnie. Ludzie robią zdjęcia, zatrzymują się na chwilę, modlą się. Wartę przy trumnie pełni czterech członków Gwardii Szwajcarskiej z halabardami. W bazylice świętego Piotra są wolontariusze, gotowi pomóc w razie zasłabnięcia lub innych problemów zdrowotnych.

W kolejce ustawiło się wielu Polaków. Jolanta Verheyen z Warszawy czeka z całą rodziną, by oddać hołd błogosławionemu papieżowi. - _ Obawiam się, że możemy dziś nie zdążyć _ - przyznaje. - _ Ale przynajmniej musimy spróbować _ - dodaje. W niedzielę w nocy musi wraz z rodziną wracać do Polski.

- _ Boję się, że zanim dotrę do bazyliki, to będę musiała wracać, ale Ojciec Święty powiedział: "Nie lękajcie się", więc idę _" - przyznaje pani Ewa z podwarszawskiej Zielonki. Za to Edyta Życka z Warszawy wraca już z placu św. Piotra. - _ Przyjdziemy w nocy. Mamy czas. Wracamy do Polski dopiero 3 maja _ - wyznaje.

Przez głośniki rozstawione w Watykanie i na pobliskich ulicach spikerzy zachęcają, aby pielgrzymi odłożyli wizytę przy relikwiach Jana Pawła II na późniejsze godziny. Informują, by wierni wzięli pod uwagę przynajmniej kilkugodzinne oczekiwanie w kolejce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t87686.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zobaczymy;szczatki;jana;pawla;ii,136,0,760456.html) Zobaczymy szczątki Jana Pawła II? Trumna z papieżem Polakiem, miałyby zostać wystawiona na Placu świętego Piotra.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t138487.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jan;pawel;ii;jest;juz;blogoslawionym;zakonczyla;sie;uroczysta;msza,202,0,821194.html) Jan Paweł II jest już błogosławionym. Zakończyła się uroczysta msza Po oznajmieniu decyzji Benedykta XVI na Placu św. Piotra rozległy się ogłuszające brawa.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/13/138509_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-hi-tech/beatyfikacja-w-3d-technologiczny-przelom-w-watykanie,0,821184.html) Beatyfikacja w 3D. Technologiczny przełom w Watykanie Ceremonia beatyfikacyjna polskiego papieża to pierwsza w historii Kościoła katolickiego uroczystość liturgiczna filmowana w technologii trójwymiarowej, a koszt jej obsługi to 3,6 miliona euro.
Tagi: beatyfikacja jana pawła ii, beatyfikacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz