Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dni Mniejszości Narodowych w Gdańsku

0
Podziel się:

Koncerty, spektakl i film, ale przede wszystkim spotkania poświęcone wybitnym
przedstawicielom mniejszości zamieszkujących Gdańsk, złożą się na VIII Dni Mniejszości Narodowych.
Impreza rozpocznie się w czwartek, i potrwa do niedzieli.

*Koncerty, spektakl i film, ale przede wszystkim spotkania poświęcone wybitnym przedstawicielom mniejszości zamieszkujących Gdańsk, złożą się na VIII Dni Mniejszości Narodowych. Impreza rozpocznie się w czwartek, i potrwa do niedzieli. *

Jak poinformował Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu, celem imprezy jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają w Gdańsku.

Piotrowski przypomniał, że Gdańsk zawsze był miastem wielokulturowym. "W XVI i XVII wieku żyli w nim m.in. Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy i Szkoci. Z kolei po II wojnie światowej zaczęli przybywać do niego nowi mieszkańcy, a wśród nich przedstawiciele mniejszości narodowych, w tym Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie czy Ukraińcy. Pozostała też grupa Niemców" - zaznaczył Piotrowski.

Tegoroczne Dni Mniejszości Narodowych rozpoczną się w czwartek spotkaniem z przedstawicielami mniejszości tatarskiej. Będzie ono miało miejsce w meczecie przy ul. Abrahama.

Z kolei w piątek i sobotę w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mariackiej, odbędzie się cykl prezentacji wybitnych przedstawicielom mniejszości zamieszkujących Gdańsk.

Mniejszość litewska zdecydowała się opowiedzieć o biskupie i poecie Antanasie Baranauskasie. Z kolei Białorusini przedstawią postać artysty Koźmy Czuryły: w spotkaniu tym weźmie udział jego syn - architekt Marek Czuryła. W programie przewidziano też prezentacje dotyczące architekta żydowskiego pochodzenia Alberta Carstena oraz niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna.

W zestawie imprez znalazł się też inspirowany kulturą żydowską spektakl muzyczny Danuty Stankiewicz pt. "Blask" oraz pokaz filmu dokumentalnego "16 dni. Rewolucja na granicie" opowiadającego o wydarzeniach lat 1990-1991 na Ukrainie.

W sobotę i niedzielę w ośrodku kultury Stacja Orunia GAK oraz na scenie gdańskiego Teatru Wybrzeże odbędą się koncerty, na których wystąpią m.in. ukraiński zespół "Horpyna", pochodzący z Rosji tatarski zespół "Mubai", litewski - "Gryźia", niemiecki - "Bleckeder Shantychor" z Bleckede, ukraiński zespół "Qirim" z Symferopola oraz zespół klezmerski "Meadow Quartet".

Pierwsze Dni Mniejszości Narodowych miały miejsce w Gdańsku w 2004 roku. Każda z edycji imprezy ma swój temat przewodni. Tegorocznym były ważne postaci będące przedstawicielami mniejszości. W ubiegłych latach podczas spotkań prezentowana była m.in. historia osiedlania się poszczególnych mniejszości narodowych w Gdańsku; baśnie, legendy i podania; kuchnia i tradycje kulinarne oraz języki i religia mniejszości.

Głównym organizatorem Dni Mniejszości Narodowych jest samorząd Gdańska wspomagany przez Białoruskie Towarzystwo Kulturalne "Chatka", Stowarzyszenie Litwinów w Polsce, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, gdański oddział Towarzystwa Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce, Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku i Oddział Pomorski Związku Ukraińców w Polsce. (PAP)

aks/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)