Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dni otwarte Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

0
Podziel się:

Z okazji Święta Konstytucji i 88. rocznicy
wybuchu III Powstania Śląskiego gmach przedwojennego Sejmu
Śląskiego w Katowicach w sobotę i niedzielę jest otwarty dla
zwiedzających. Dziś zabytkowy budynek jest siedzibą regionalnych
władz - marszałka i wojewody śląskiego.

Z okazji Święta Konstytucji i 88. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego gmach przedwojennego Sejmu Śląskiego w Katowicach w sobotę i niedzielę jest otwarty dla zwiedzających. Dziś zabytkowy budynek jest siedzibą regionalnych władz - marszałka i wojewody śląskiego.

Siedziba obu urzędów to jeden z najciekawszych i największych budynków na Górnym Śląsku. W tym roku mija 80 lat od zakończenia jego trwającej pięć lat budowy. Gmach powstał na potrzeby powołanego w 1922 r. woj. śląskiego, które w okresie międzywojennym miało szeroką autonomię, w tym odrębny sejm oraz Skarb Śląski. Projektując obiekt uwzględniono ich potrzeby.

Prawdziwą gratką dla zwiedzających są niedostępne na co dzień podziemia urzędu - z basenem, zaprojektowanym jako pułapka na ewentualnych złodziei, którzy chcieliby obrabować dawny skarbiec śląski za pomocą podkopu. W razie włamania do skarbca, woda z basenu miała zalać pomieszczenie, w którym gromadzono sztabki złota.

Ciekawa może okazać się wizyta w dawnej piwnicy, gdzie trzymano żywność dla wojewody i jego rodziny. W czasie II wojny światowej władze okupacyjne zmieniły ją w schron. Warto zwrócić uwagę na oryginalną windę kuchenną, którą dawniej transportowano z podziemnej spiżarni wiktuały, trafiające na stół wojewody.

Na trasie zwiedzania jest gabinet obecnego wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, który mieści się w historycznym mieszkaniu pierwszego gospodarza gmachu, wojewody Michała Grażyńskiego. Do dyspozycji gości są też reprezentacyjne sale, gdzie niegdyś odbywały się oficjalne uroczystości, bale i przyjęcia. Dzisiaj to miejsca konferencji i spotkań. Warta uwagi jest sala Sejmu Śląskiego, na której wzorowany był projekt sali Sejmu w Warszawie.

Urząd będzie można zwiedzać także w niedzielę, po trzeciomajowych uroczystościach. Dniom otwartym towarzyszy wystawa fotografii, dokumentująca 80 lat gmachu oraz emisja nowego filmu o historii budynku i związanych z nim wydarzeniach.

Klasycystyczny gmach Sejmu Śląskiego składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz mieści się kolista część sejmowa. Gmach liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ma pod ziemią. Kubatura budynku to ponad 161 tys. m sześc. Jest w nim ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km.

W sobotę urząd można zwiedzać od 10.00 do 16.00, w niedzielę po uroczystościach z okazji święta 3 maja - do 17.00. Wejście od strony Placu Sejmu Śląskiego. Poprzednio gmach można było zwiedzać nocą z 10 na 11 listopada. Z tej możliwości skorzystały setki osób - na wejście trzeba było czekać kilka godzin. (PAP)

mab/ hes/

śląskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)