Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 2009 roku 20 proc. narkomanów będzie mogło leczyć się metadonem

0
Podziel się:

Do 2009 roku leczenie substytucyjne (czyli
za pomocą środków podobnych do psychotropowych) powinno być
dostępne dla 20 procent wymagających tego osób - poinformował w
środę podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia dyrektor
Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii Piotr
Jabłoński.

Do 2009 roku leczenie substytucyjne (czyli za pomocą środków podobnych do psychotropowych) powinno być dostępne dla 20 procent wymagających tego osób - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia dyrektor Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński.

Jabłoński przedstawił posłom sprawozdanie z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2005 r.

Jak powiedział, do tej pory leczeniem substytucyjnym objętych było 4 proc. narkomanów, wymagających takiego leczenia.

Leczenie substytucyjne to podawanie narkomanowi, pod ścisłym nadzorem, środka podobnego do narkotyku, np. metadonu. Dostęp do niego mają tylko te osoby, które uczestniczą w tzw. programach metadonowych. Muszą one przychodzić po lek do poradni i na miejscu go wypić. Leczenie metadonem jest drogie, bo pacjent przyjmuje go przez długi czas, czasem przez wiele lat.

W 2005 r., którego dotyczy sprawozdanie, realizowanych było 11 programów leczenia substytucyjnego oraz trzy w zakładach karnych. Objęto nimi ok. 970 osób.

Według obecnego na posiedzeniu komisji dra Bogusława Habrata z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w programach związanych z leczeniem substytucyjnym przez rok utrzymuje się 40 proc. osób, przez 2 lata - 29 proc.

Habrat powiedział, że kryteria skuteczności leczenia narkomanii są mierzone m.in. tym, jak długo ktoś utrzymuje się w programach i korzysta z interwencji, gdy następuje nawrót choroby. Celem w walce z narkomanią jest - jak powiedział - zmniejszenie umieralności oraz zmniejszenie używania substancji psychoaktywnych, używanie ich w sposób mniej zagrażający zdrowiu.

Zdaniem Habrata, na świecie odsetek osób, które w wyniku różnych programów leczenia utrzymują całkowitą abstynencję od narkotyków, wynosi od 5 do 15 proc. i ten odsetek jest w Polsce realizowany.(PAP)

bos/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)