Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 20 kwietnia można nadsyłać prace na konkurs "Jestem szefową"

0
Podziel się:

Do 20 kwietnia można nadsyłać prace na konkurs "Jestem szefową". Konkurs,
skierowany do uczennic szkół ponadgimnazjalnych, już po raz drugi organizują Pełnomocnik Rządu ds.
Równego Traktowania i Minister Edukacji Narodowej.

Do 20 kwietnia można nadsyłać prace na konkurs "Jestem szefową". Konkurs, skierowany do uczennic szkół ponadgimnazjalnych, już po raz drugi organizują Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania i Minister Edukacji Narodowej.

Udział w konkursie mogą wziąć uczennice I i II klas szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. "Celem konkursu jest budowanie pozytywnego wizerunku kobiet - liderek wśród młodzieży i zachęcanie uczennic do podejmowania ról przywódczych" - poinformowała PAP Magdalena Gryszko z biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Uczestniczki muszą przygotować pracę na temat "Jestem szefową", w której mają przedstawić siebie w roli szefowej w dowolnym obszarze życia społeczno-politycznego lub gospodarczego, opisać, jakie mają cele, co chcą zmienić, jak widzą siebie - kobietę w roli szefowej. Na finalistki konkursu czekają m.in. nagrody rzeczowe, spotkanie z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie biznesu, mediów i polityki oraz wizyta w Sejmie.

Z przeprowadzonego przez CBOS sondażu na temat˙sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy wynika, że kobiety w roli szefa są mniej chętnie widziane niż mężczyźni - 49 proc. ankietowanych deklaruje, że płeć szefa nie ma dla nich znaczenia, ale aż 39 proc. badanych wolałoby, aby ich szefem był mężczyzna, a jedynie 9 proc wolałaby szefa - kobietę.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania podkreśla, że choć w Polsce kobiety są większością wśród osób z wykształceniem wyższym, stanowią jedynie 33 proc. kadry kierowniczej, jedynie 2 proc. kobiet zasiada w zarządach firm, 7 proc. w radach i komisjach mających wpływ na polską naukę.

W tegorocznej kapitule konkursu zasiądą m.in. pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej Ewa Synowiec, szefowa gabinetu politycznego Ministra Edukacji Narodowej Ligia Krajewska, przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet Barbara Bielicka-Malinowska oraz poseł Adam Szejnfeld.

Na pierwszą, ubiegłoroczną edycję konkursu, napłynęło blisko 200 prac. Laureatkami zostały: uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu Sylwia Kubicka, Aneta Czajkowska, z Liceum Profilowanego Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku, oraz Emilia Kowalska z Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach.

"Finalistki i laureatki konkursu opisały siebie w roli m.in. szefowej wydawnictwa naukowego, właścicielki firmy, kierowniczki domu kultury, decydowały się również często na wejście w obszary zdominowane przez mężczyzn, opisały siebie m.in. w rolach: zastępczyni dowódcy pułku, przewodniczącej partii i prezeski Polskiego Związku Piłki Nożnej" - poinformowała Gryszko.

Jak dodała, uczestniczki konkursu w swoich pracach często stwierdzały, że chcą mieć możliwość godzenia macierzyństwa z karierą zawodową i podkreślały pilną konieczność zmian w obszarze godzenia życia zawodowego z rodzinnym, wskazywały m.in., że potrzebne są przyzakładowe żłobki i przedszkola.

"Mamy nadzieję, że konkurs +Jestem szefową+ upowszechni pozytywny i twórczy wizerunek kobiet-liderek, przyczyni się do przełamywania stereotypów i zachęci dziewczęta do podejmowania funkcji przywódczych, dalszej edukacji i podjęcia w przyszłości walki o najwyższe stanowiska w świecie biznesu, nauki i polityki w całej Polsce i Europie" - podkreśliła Gryszko.(PAP)

akw/˙itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)