Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 9 lipca PKW musi rozpatrzyć sprawozdania komitetów wyborczych

0
Podziel się:

Do 9 lipca Państwowa Komisja Wyborcza musi rozpatrzyć sprawozdania
finansowe komitetów wyborczych, które brały udział w ubiegłorocznej kampanii przed wyborami do
Sejmu i Senatu. Do rozpatrzenia zostało ok. 40 sprawozdań, w tym największych komitetów, m.in. PO i
PiS.

Do 9 lipca Państwowa Komisja Wyborcza musi rozpatrzyć sprawozdania finansowe komitetów wyborczych, które brały udział w ubiegłorocznej kampanii przed wyborami do Sejmu i Senatu. Do rozpatrzenia zostało ok. 40 sprawozdań, w tym największych komitetów, m.in. PO i PiS.

Jak poinformował PAP Krzysztof Lorentz, który odpowiada w PKW za kwestie sprawozdań finansowych, na przełomie czerwca i lipca zostaną rozpatrzone sprawozdania największych komitetów wyborczych.

"Obecnie kilkadziesiąt sprawozdań zostało już rozpatrzonych, ale jeszcze pozostaje grupa ok. 40, które PKW będzie rozpatrywała na kolejnych posiedzeniach. W większości te sprawozdania, które zostały już rozpatrzone, są to sprawozdania mniejszych komitetów wyborczych. Obecnie czekają na rozpoznanie sprawozdania m.in. największych komitetów" - powiedział PAP Lorentz.

Dodał, że dotychczas żadne sprawozdanie nie zostało przez PKW odrzucone; natomiast w wielu z nich komisja wykazała uchybienia.

Jak zapewnił Lorentz, PKW na pewno zdąży rozpatrzyć sprawozdania finansowe wszystkich komitetów wyborczych w ustawowym terminie, czyli do 9 lipca.

Komitety wyborcze partii politycznych oraz komitety wyborcze wyborców biorące udział w ubiegłorocznej kampanii wyborczej do parlamentu były zobligowane do przedłożenia sprawozdania finansowego do 9 stycznia 2012 r.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym Państwowa Komisja Wyborcza ma sześć miesięcy na zbadanie sprawozdań i podjęcie uchwał w tej sprawie; może je przyjąć bez zastrzeżeń, przyjąć wskazując uchybienia albo odrzucić.

Jak poinformowała PKW na swej stronie internetowej, obowiązek złożenia sprawozdania dotyczył 104 komitetów wyborczych. W ustawowym terminie dokumenty przedłożyły 84 komitety, po upływie terminu sprawozdanie złożyło 9 komitetów; 11 komitetów w ogóle go nie przedstawiło.

W przypadku odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego przez PKW pełnomocnik finansowy ma prawo, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu sprawozdania, wnieść do Sądu Najwyższego skargę na decyzję Komisji. Sąd Najwyższy rozpatruje skargę i wydaje w tej sprawie orzeczenie w terminie 60 dni od dnia doręczenia skargi.

W razie odrzucenia sprawozdania finansowego przysługująca partii politycznej lub komitetowi wyborczemu wyborców dotacja pomniejszona zostaje o kwotę stanowiącą równowartość trzykrotności wysokości środków pozyskanych lub wydatkowanych z naruszeniem przepisów.

Podczas kampanii do parlamentu w 2011 r. najwięcej - 30 mln 119 tys. zł - na kampanię wyborczą wydało Prawo i Sprawiedliwość. Na kolejnych miejscach uplasowały się: PO - 29 mln 274 tys. zł; SLD - 24 mln 163 tys. zł; PSL - 12 mln 699 tys. zł; Ruch Palikota - 1 mln 748 tys. zł. (PAP)

agy/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)