Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do Iraku z Goleniowa odlecieli żołnierze X zmiany PKW

0
Podziel się:

Do Iraku z podszczecińskiego lotniska w
Goleniowie wyleciało w niedzielę po południu 300 żołnierzy 12.
szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, która tworzy trzon X
zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Na lotnisku pożegnały
ich rodziny.

Do Iraku z podszczecińskiego lotniska w Goleniowie wyleciało w niedzielę po południu 300 żołnierzy 12. szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, która tworzy trzon X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Na lotnisku pożegnały ich rodziny.

Do Iraku odleciał wraz z żołnierzami nowy dowódca X zmiany PKW gen. Andrzej Malinowski, szef 12. DZ ze Szczecina. Przed południem na terenie 3. Batalionu Logistycznego w Glewicach pod Goleniowem odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy z udziałem m.in. szefa Sztabu Generalnego WP gen. Franciszka Gągora.

Docelowo ze szczecińskiej jednostki pochodzić będzie ok. 400 żołnierzy. Cały polski kontyngent X zmiany w Iraku ma liczyć 900 żołnierzy podobnie jak poprzedni, IX zmiany PKW, którym dowodził gen. Tadeusz Buk, dowódca 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Żołnierze 12. DZ już po raz trzeci jadą na misję do Iraku. Przedtem służyli już w składzie I i VI zmiany. Tworzenie kontyngentu X zmiany rozpoczęło się kilka miesięcy temu. Żołnierze w tym czasie przeszli bardzo intensywne szkolenie specjalistyczne w garnizonach i na poligonach, które zakończyły ćwiczenia pod kryptonimem Eufrat X.

Jak mówił dziennikarzom przed odlotem do Iraku oficer prasowy 12. DZ mjr Zdzisław Wrona, żołnierze z Goleniowa lecą do Kuwejtu, a stamtąd zostaną przetransportowani do bazy w Iraku w Diwaniji.

Pytany o specyfikę zadań, które mają do wykonania żołnierze tego kontyngentu wojskowego, mjr Wrona powiedział, że będzie to kontynuacja zadań ich poprzedników z IX zmiany. "Będziemy wspomagać irackie siły bezpieczeństwa i przygotowywać się do wycofania naszych wojsk z Iraku" - dodał. (PAP)

mgm/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)