Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do kilkudziesięciu osób dziennie pyta o abolicję dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Nawet kilkadziesiąt osób dziennie dzwoni na uruchomioną przez Urząd ds.
Cudzoziemców infolinię, by uzyskać informacje na temat przyszłorocznej abolicji dla cudzoziemców.
Mają nią zostać objęte osoby przebywające w Polsce od 20 grudnia 2007 r.

Nawet kilkadziesiąt osób dziennie dzwoni na uruchomioną przez Urząd ds. Cudzoziemców infolinię, by uzyskać informacje na temat przyszłorocznej abolicji dla cudzoziemców. Mają nią zostać objęte osoby przebywające w Polsce od 20 grudnia 2007 r.

Nowe przepisy mają wejść w życie na początku przyszłego roku; wnioski o legalizację pobytu będzie można składać u wojewodów od 1 stycznia do 30 czerwca przyszłego roku.

Infolinia działa od kilku tygodni; w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki czynna jest w godzinach 8.15 - 16.15; w środy - od 15 do 20.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Ewa Piechota, codziennie dzwoni na nią od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, wśród nich - pracownicy organizacji, zajmujących się pomocą cudzoziemcom oraz ich pełnomocnicy. Wkrótce powstanie też specjalna strona internetowa z informacjami na temat abolicji.

W związku z nowymi przepisami w Urzędzie został powołany sześcioosobowy zespół, który zajmuje się kampanią informacyjną na temat abolicji dla cudzoziemców. Przedstawiciele Urzędu spotykają się z pracownikami urzędów wojewódzkich. W najbliższym czasie dojdzie do takich spotkań na Śląsku, w Małopolsce, w woj. kujawsko-pomorskim, w Wielkopolsce.

W ramach kampanii kolportowane będą ulotki, informatory dotyczące abolicji, plakaty; publikowane będą także ogłoszenia w mediach. W najbliższych dniach w stołecznym metrze, tramwajach i autobusach pojawią się plakaty na temat abolicji. W przyszłym tygodniu nakręcone zostaną spoty telewizyjne i radiowe.

Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców o abolicję może się ubiegać kilka tysięcy cudzoziemców; głównie Ukraińców, Wietnamczyków, Ormian i Czeczenów.

Urząd ds. Cudzoziemców szacuje, że na terenie Polski legalnie przebywa około 97 tys. cudzoziemców; w tym 70-80 tys. nielegalnie. Po zmianach jedynie Straż Graniczna będzie mogła zatrzymać cudzoziemca i umieścić go w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia, a także przedłużyć jego pobyt w tych miejscach. Dotychczas mogła to zrobić Straż Graniczna, ale także policja.(PAP)

edom/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)