Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca listopada pierwszy etap zabudowy Placu Papieskiego w Sosnowcu

0
Podziel się:

Czterdziestometrowa scena-ołtarz w kształcie
łodzi powstanie do końca listopada na Placu Papieskim w Sosnowcu-
Zagórzu. Ogłoszony przez miasto przetarg na jej wykonanie
rozpoczyna pierwszy etap zabudowy 9,5 hektarowej pustej
przestrzeni, gdzie przed blisko 10 laty papież Jan Paweł II
spotkał się z ponad 300 tys. wiernych.

Czterdziestometrowa scena-ołtarz w kształcie łodzi powstanie do końca listopada na Placu Papieskim w Sosnowcu- Zagórzu. Ogłoszony przez miasto przetarg na jej wykonanie rozpoczyna pierwszy etap zabudowy 9,5 hektarowej pustej przestrzeni, gdzie przed blisko 10 laty papież Jan Paweł II spotkał się z ponad 300 tys. wiernych.

Choć głosy o potrzebie zagospodarowania tego ważnego dla miasta miejsca pojawiły się niemal natychmiast po wizycie papieża, przedsięwzięcie ruszyło po kilkuletnim okresie m.in. formalnego regulowania spraw własności gruntów, a także sporów co do wyboru najwłaściwszego sposobu wykorzystania tej dużej, otoczonej blokami przestrzeni.

Ostatecznie miasto wybrało projekt katowickiej pracowni "SAR" dzielący plac na kilka stref: parkową, sportową, mieszkaniowo- usługową oraz centralną - "sacrum". Jako pierwsza powstanie część centralna: jeszcze przed zakończeniem budowy sceny-ołtarza, rozpisany ma zostać kolejny przetarg - na wykonanie otwartego przedpola sceny.

Zgodnie z warunkami ogłoszonego w ostatnich dniach przetargu, scena o powierzchni ok. 385 m kw. będzie jednocześnie podstawą dla odsłoniętego tam już w 2006 r. pomnika Jana Pawła II. Na podium o obrysie przypominającym łódź lub barkę, prócz 4,5-metrowej sylwetki papieża z brązu, znajdzie się też kilkunastometrowy stalowy żagiel. Obok sceny znajdzie się stojący już na placu papieski krzyż.

Wokół podium - w ramach kolejnego przetargu - najprawdopodobniej w 2010 r. powstanie "Kalendarium Papieskie". Będzie to otwarta kolista przestrzeń, w której - poprzez odpowiednie detale architektoniczne - wyeksponowane zostaną najważniejsze daty życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Pozostałą przestrzeń centralnej strefy placu wypełni część komunikacyjna, m.in. z obsadzonymi drzewami parkingami.

Według informacji Grzegorza Dąbrowskiego z sosnowieckiego magistratu, w tym roku na zagospodarowanie Placu Papieskiego miasto przeznaczyło 3 mln zł. Ponieważ całość inwestycji szacowana jest wstępnie na kilka-kilkanaście milionów złotych, jej realizacja rozciągnie się w czasie - prawdopodobnie na kilka lat.

Po zakończeniu dwóch pierwszych etapów przedsięwzięcia, urządzane będą kolejne części Placu Papieskiego. Po lewej stronie pomnika powstanie strefa parkowa m.in. ze skate-parkiem, placem zabaw i zapleczem gastronomicznym. Po prawej stronie zaplanowano kilka boisk - do piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki - a także część mieszkaniowo-usługową.

Miasto zakłada, że część mieszkaniową projektu będzie mógł sfinansować np. prywatny deweloper. Wzdłuż Alei Rydza Śmiałego powstać mają najwyżej pięciopiętrowe budynki - z funkcją usługową na parterze. Całość wystroju Placu Papieskiego dopełnią drzewa i krzewy ozdobne - z ławkami i małą architekturą.

Pierwotna wersja zagospodarowania placu zakładała tylko budowę monumentalnego ołtarza w kształcie barki - z trawnikami i alejkami wokół. Ostatecznie władze Sosnowca uznały, że w mieście brakuje atrakcyjnych przestrzeni rekreacyjno-miastotwórczych, a wybrana koncepcja wystarczająco podkreśla historyczny charakter miejsca.

Oficjalnie imię Jana Pawła II plac w Zagórzu zyskał - decyzją radnych - krótko po śmierci papieża w 2005 r. Mieszkańcy miasta nazywali go papieskim jednak już od 1999 r. Wówczas stanął tam 12- metrowy krzyż, a później wykonany z masy żywicznej wizerunek Ojca Świętego, w 2006 r. zastąpiony docelowym pomnikiem z brązu. Co roku 14 czerwca - w rocznicę wizyty papieża - na plac przychodzą tłumy ludzi. (PAP)

mtb/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)