Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca roku Katowice wyłonią projektanta przestrzeni Rynku

0
Podziel się:

Do końca roku władze Katowic zamierzają wyłonić biuro projektowe, które
przygotuje szczegółowy projekt zagospodarowania przestrzeni między Rynkiem, a rondem im. Ziętka w
ścisłym centrum miasta. Projekt nowego Rynku ma być gotowy w połowie 2013 r.

Do końca roku władze Katowic zamierzają wyłonić biuro projektowe, które przygotuje szczegółowy projekt zagospodarowania przestrzeni między Rynkiem, a rondem im. Ziętka w ścisłym centrum miasta. Projekt nowego Rynku ma być gotowy w połowie 2013 r.

Plany władz miasta odnośnie tej sztandarowej miejskiej inwestycji przedstawił w środę prezydent Katowic Piotr Uszok. Zapowiedział, że wkrótce miasto ogłosi przetarg ograniczony na wybór biura projektowego. Samorządowcy zamierzają wybrać pięć biur do dalszych rozmów, aby przed końcem 2012 r. wyłonić projektanta dla strefy Rondo-Rynek.

Projektowanie całej strefy będzie podzielone na etapy, ponieważ jej środkiem płynie - podziemnym korytem - rzeka Rawa, co wymaga bardziej skomplikowanych, czasochłonnych przygotowań już na etapie projektu. Dlatego część dotycząca Rawy będzie gotowa później. W pierwszym etapie - do połowy przyszłego roku - będzie gotowy projekt wykonawczy i budowlany dotyczący samego Rynku, wraz z pozwoleniami na budowę. Wówczas ruszą przetargi na wykonanie robót.

Na katowickim Rynku i na niektórych otaczających go ulicach już od kilku miesięcy trwają prace, związane przede wszystkim ze zmianą położenia linii tramwajowych. Kończy się także modernizacja usytuowanego na Rynku dawnego Domu Prasy. To wstęp do dalszych prac na Rynku oraz przebudowy układu drogowego między nim, a pobliskim rondem im. Ziętka. Niebawem ruszy też modernizacja głównej handlowej ulicy centrum miasta - 3 Maja.

Podstawą projektu zagospodarowania przestrzeni publicznej w centrum Katowic ma być koncepcja architektoniczna przygotowana przez krakowskie biuro GPP Grupa Projektowa. Praca ta została uznana za najlepszą w ogłoszonym przez miasto, rozstrzygniętym przed ponad miesiącem konkursie. Zdobyła drugie miejsce - pierwszego nie przyznano. Z tego powodu samorząd nie może podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale - zgodnie z prawem zamówień publicznych - musi ogłosić w tej sprawie przetarg.

"Chcemy, aby wyłonione w przetargu ograniczonym biuro przygotowało projekt na podstawie koncepcji GPP, uzupełniając ją jednak zgodnie z uwagami sądu konkursowego" - wyjaśnił w środę Uszok.

Sąd konkursowy uznał, że koncepcja krakowskiego biura jest zdecydowanie najlepsza spośród 16 zgłoszonych, nie daje jednak odpowiedzi na wszystkie postawione przed architektami pytania. Uznano, że projektanci świetnie - pod względem architektonicznym i urbanistycznym - wyznaczyli przestrzeń nowego Rynku, ale zbyt mało uwago poświęcili miejscom ważnym dla ruchu mieszkańców - sklepom, punktom usługowym, restauracjom czy klubom.

"Projekt musi być uzupełniony w tym kierunku, by przestrzeń była bardziej przyjazna dla mieszkańców; by chcieli w niej przebywać i dobrze się w niej czuli" - powiedział prezydent Katowic.

Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od wielu lat. Dotychczas m.in. wyremontowano kanalizację. Inne prace objęto dwoma dużymi przetargami. Pierwszy - już realizowany - dotyczy przebudowy infrastruktury tramwajowej; drugi ma objąć przebudowę układu drogowego i przestrzeni publicznej.

Władze Katowic wyrzuciły z pierwotnego projektu przebudowy, który obejmuje m.in. torowiska tramwajowe i układ drogowy, część dotyczącą zagospodarowania ogólnodostępnej przestrzeni Rynku. Aby wypracować pomysł dla tej części inwestycji, na początku stycznia br. ogłoszono otwarty międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym zwyciężyła - choć na drugim miejscu - grupa GPP.

Jedną z charakterystycznych cech zwycięskiej koncepcji jest wyodrębnienie z nieregularnej przestrzeni obecnego rynku równoległoboczny ogólnodostępny plac miejski, nazwany przez krakowskich architektów Forum Silesia. Plac ten miałby być wygrodzony rodzajem prostego przestrzennego portyku. Od północy - na osi budynku Muzeum Śląskiego - miałaby pojawić się nawiązująca do formy portyku Brama Miejska. Pod bramą miałyby przejeżdżać m.in. jadące Al. Korfantego w stronę ronda i Spodka tramwaje. Na przedpolu Teatru Śląskiego projekt zakłada utworzenie niewielkiego spłaszczonego amfiteatru.(PAP)

mab/ mtb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)