Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do PKW zgłosiło się 8 komitetów w wyborach uzupełniających do Senatu

0
Podziel się:

Do piątku do PKW wpłynęło 8 zawiadomień o powstaniu komitetów wyborczych w
wyborach uzupełniających do Senatu, które odbędą się w Katowicach, Płocku oraz Krośnie -
poinformował PAP ekspert PKW Lech Gajzler. Zawiadomienia można składać jeszcze do 4 maja.

Do piątku do PKW wpłynęło 8 zawiadomień o powstaniu komitetów wyborczych w wyborach uzupełniających do Senatu, które odbędą się w Katowicach, Płocku oraz Krośnie - poinformował PAP ekspert PKW Lech Gajzler. Zawiadomienia można składać jeszcze do 4 maja.

Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zawiadomienia komitetów wyborczych partii politycznych: Polska Partia Pracy "Sierpień 80", Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Zielonych, Polska Plus, Platforma Obywatelska RP, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Unia Polityki Realnej, Prawo i Sprawiedliwość.

Gajzler powiedział, że wszystkie komitety po zarejestrowaniu przez PKW będą miały możliwość zgłaszania kandydatów we wszystkich trzech okręgach wyborczych. "To, w ilu okręgach każda z partii wystawi kandydatów, będzie zależało już tylko od niej" - dodał.

PiS już decydował, że w okręgu płocko-ciechanowskim wystawi Marka Martynowskiego, ekonomistę i byłego wicewojewodę mazowieckiego. Jak poinformował w piątek PAP płocki poseł PiS Marek Opioła, kandydaturę Martynowskiego zaakceptował komitet polityczny partii. Informację tę potwierdził sam Martynowski, zastrzegając zarazem, że oficjalnie o swej kandydaturze będzie mógł się wypowiedzieć po rejestracji komitetu wyborczego PiS w PKW.

W okręgu płocko-ciechanowskim do obsadzenia jest mandat senatorski po Janinie Fetlińskiej z PiS, która 10 kwietnia zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Nie wiadomo, kto wystartuje w okręgu katowickim, w którym do obsadzenia jest mandat po tragicznie zmarłej Krystynie Bochenek (PO).

Według informacji członków zarządu regionalnej PO, z którymi w czwartek rozmawiała PAP, najpoważniejsze obecnie kandydatury to szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz oraz radna sejmiku woj. śląskiego, aktorka i autorka literatury dziecięcej, Aleksandra Gajewska.

Regionalne struktury Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydowały jeszcze nie tylko, kto będzie kandydatem, ale także o tym, czy w ogóle wystawiać własnego kandydata.

"Czekamy na to, co zrobi Platforma - jak odniesie się do propozycji, by w wyborach uzupełniających kandydata wystawiła tylko ta partia, która straciła senatora w danym okręgu" - powiedziała PAP śląska posłanka PiS, Maria Nowak.

Także liderzy śląskiej lewicy byliby skłonni rozważyć niewystawianie kandydata, gdyby środowiska polityczne porozumiały się co do tego, że w okręgach, w których odbędą się wybory uzupełniające, startowali tylko kandydaci z partii, które straciły senatorów.

Alicja Zając będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńskim - poinformował w piątek PAP poseł PiS Piotr Babinetz.

Kandydatka jest wdową po tragicznie zmarłym 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem senatorze Stanisławie Zającu.

Z wykształcenia jest biologiem, przewodniczącą rady powiatu jasielskiego. Społecznie kieruje też podkarpackimi strukturami Polskiego Czerwonego Krzyża. Ma 57 lat, dwójkę dorosłych dzieci oraz trójkę wnuków. Nie należy do PiS.

W okręgu wyborczym do Senatu w Krośnie, który obejmuje dawne woj. krośnieńskie i przemyskie, 20 czerwca wybory uzupełniające będą odbywały się po raz drugi w tej kadencji. Pierwsze odbyły się 22 czerwca 2008 r. Obsadzano wtedy mandat po zmarłym senatorze PiS Andrzeju Mazurkiewiczu.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym zawiadomienia można było składać do 1 maja, jednak ze względu na to, że ten dzień przypada na sobotę, termin przesunięto na pierwszy dzień roboczy, czyli wtorek 4 maja.

Komitety wyborcze będą mogły składać dokumenty do PKW także w sobotę 1 maja od godz. 9 do godz. 13.

W przypadku wyborów do Sejmu i Senatu prawo zgłaszania kandydatów, czyli tworzenia komitetów mają partie polityczne, koalicje, a także grupy wyborców. Jak wynika z kalendarza wyborczego, kandydaci na senatorów powinni się rejestrować do 11 maja w okręgowych komisjach wyborczych. (PAP)

joko/ mb/ kyc/ la/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)