Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do poniedziałku można wpłacać wadia za majątek stoczni Gdynia

0
Podziel się:

Chętni na zakup części majątku stoczni Gdynia mają czas do poniedziałku do
godz. 17.30 na wpłatę wadium, uprawniającego do udziału w przetargach. Na 15 września zaplanowano
licytacje na te aktywa gdyńskiego zakładu, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku.

Chętni na zakup części majątku stoczni Gdynia mają czas do poniedziałku do godz. 17.30 na wpłatę wadium, uprawniającego do udziału w przetargach. Na 15 września zaplanowano licytacje na te aktywa gdyńskiego zakładu, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku.

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski powiedział PAP, że w poniedziałek około godz. 18 poinformuje w komunikacie o liczbie firm, które wpłaciły wadia.

"Jest wielu zainteresowanych kupnem majątku stoczni Gdynia. Decydującym jednak momentem będzie poniedziałek, kiedy inwestorzy będą mogli uiszczać przelewem wadium, stanowiące 10 proc. wartości aktywów oraz składać oświadczenia rejestracyjne, uprawniające ich do udziału w przetargach" - podkreślił Nojszewski.

Chodzi o sprzedaż: dużego doku, budynku administracyjnego z zapleczem magazynowym, drogi asfaltowej dla ciężkiego transportu, bocznicy kolejowej, terenów po byłej elektrociepłowni oraz ośrodka wypoczynkowego Wieżyca. Łączna cena sprzedaży tych nieruchomości to ok. 140 mln zł.

Przetargi będą dotyczyły również majątku ruchomego. Chodzi m.in. o prawa autorskie do projektów kilkunastu statków oraz materiały, m.in. blachy i rury. Łączna wartość nieruchomości oraz majątku ruchomego wystawionego w przetargach to ponad 166 mln zł.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia Komisja Europejska.

Sprzedaż stoczniowych aktywów odbywa się zgodnie z tzw. specustawą stoczniową oraz wymogami Komisji Europejskiej. Części majątku stoczni mają być sprzedane w otwartych, nieograniczonych przetargach, a o wyłonieniu zwycięzcy decydować będzie najwyższa cena.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej. (PAP)

dol/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)