Notowania

sąd
07.12.2009 15:48

Do sądu w Kaliszu trafił akt oskarżenia o działalność na szkodę WBR

Blisko 190-stronicowy akt oskarżenia dot. działalności na szkodę Wielkopolskiego Banku Rolniczego SA oraz związanych z nim spółek trafił w poniedziałek z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi do Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Blisko 190-stronicowy akt oskarżenia dot. działalności na szkodę Wielkopolskiego Banku Rolniczego SA oraz związanych z nim spółek trafił w poniedziałek z Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi do Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Prokurator Jarosław Szubert poinformował PAP, że czterem osobom objętym aktem oskarżenia grozi kara od 5 do 10 lat pozbawienia wolności.

Zarzut popełnienia w sierpniu 2000 r. "przestępstwa niegospodarności ze skutkiem w postaci szkody w majątku banku w wysokości przekraczającej 3 mln zł" prokurator przedstawił Witoldowi H., ówczesnemu przewodniczącemu rady nadzorczej WBR.

Zdaniem prokuratora H. był odpowiedzialny za niekorzystne dla banku zapisy przy powołaniu do życia spółki Hatrol. Zapisy te ograniczyły wpływ WBR na decyzje organów nowej spółki, uniemożliwiając tym samym odzyskanie przez bank pieniędzy wydanych na objęcie udziałów w spółce Hatrol.

"W konsekwencji WBR SA doznał szkody majątkowej w kwocie 2,3 mln zł, a dodatkowo utracił korzyści w kwocie co najmniej 731 573 zł" - wyjaśnił Szubert.

Stwierdzono również nieprawidłowości w zarządzaniu spółką Hatrol w okresie od września 2000 r. do kwietnia 2001 r. Zakwestionowano cztery transakcje, które doprowadziły spółkę do straty prawie 380 tys. zł. Oskarżeni o to zostali prezes zarządu spółki Tomasz P. i jej prokurent Maciej T. Z kolei Ilonie Z., będącej członkiem zarządu spółki, przedstawiono zarzut szkodliwego działania "dla zarządzanego przez nią podmiotu gospodarczego".

P. i T. oskarżeni zostali również o umyślne działanie na szkodę innej spółki - Rolhat, które "doprowadziło do strat w wielkim rozmiarze w mieniu" tego podmiotu. Zdaniem prokuratury w styczniu i lutym 2001 r. P. jako prezes zarządu tej spółki, a T. jako jej prokurent "przeprowadzili w krótkim czasie 5 transakcji, które doprowadziły w majątku Rolhat do szkód w łącznej wysokości przekraczającej 1 080 000 zł".

"Większość przestępstw objętych aktem oskarżenia, mianowicie te zarzucone Witoldowi H., Tomaszowi P. i Maciejowi T., zagrożona jest maksymalnie karami do 10 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo, o popełnienie którego oskarżona została Ilona Z. grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności" - wyjaśnił Szubert.(PAP)

duk/ itm/ mow/

Tagi: sąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz