Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do Syrii wysłano ciężarówki do transportu broni chemicznej

0
Podziel się:

Pojazdy zostały wysłane w zeszłym tygodniu drogą lotniczą do syryjskiego miasta Latakia wraz z innym sprzętem.

Do Syrii wysłano ciężarówki do transportu broni chemicznej
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Rosja wysłała do Syrii 25 opancerzonych ciężarówek Urał i 50 ciężarówek Kamaz, by pomóc w transporcie toksycznych substancji, jakie mają być zniszczone w ramach likwidacji syryjskiej broni chemicznej - powiadomił minister obrony Siergiej Szojgu.

Poinformował on prezydenta Rosji Władimira Putina, że pojazdy te zostały wysłane w zeszłym tygodniu drogą lotniczą do syryjskiego miasta Latakia wraz z innym sprzętem.

Syria podpisała konwencję o zakazie broni chemicznej i zgodziła się na zniszczenie swego arsenału, gdy USA - w odpowiedzi na sierpniowy atak chemiczny sił rządowych na przedmieściach Damaszku, w którym zginęło ponad 1400 osób - zagroziły uderzeniem militarnym. Rozwiązanie dyplomatyczne wypracowano w Genewie, gdzie szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, ustalili, że nie będzie interwencji wojskowej w Syrii, jeśli reżim prezydenta Baszara el-Asada pozbędzie się broni chemicznej.

Jak dotąd inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) po zbadaniu składów broni chemicznej w Syrii zniszczyli cały zadeklarowany sprzęt do jej wytwarzania, jednak w kraju jest jeszcze około 1300 ton sarinu, gazu musztardowego i innych środków toksycznych, które muszą zostać zniszczone do połowy 2014 roku.

Udział w misji międzynarodowej, której celem jest zniszczenie zasobów syryjskiej broni chemicznej, zadeklarowały dotąd: USA, Rosja, Chiny, Dania, Wielka Brytania, Norwegia i Finlandia.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)