Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobroczyńca Kultury Polskiej - rozstrzygnięto konkurs

0
Podziel się:

Pięciu laureatów wyłoniono w drugiej edycji konkursu Dobroczyńca Kultury
Polskiej za rok 2008. W ogłoszonym przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego konkursie tytułem
dobroczyńcy honorowane są osoby lub firmy, które angażują się w finansowanie polskiej kultury.

Pięciu laureatów wyłoniono w drugiej edycji konkursu Dobroczyńca Kultury Polskiej za rok 2008. W ogłoszonym przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego konkursie tytułem dobroczyńcy honorowane są osoby lub firmy, które angażują się w finansowanie polskiej kultury.

Ogłoszenie laureatów odbyło się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrodą w konkursie, oprócz tytułu Dobroczyńcy Kultury Polskiej, są statuetki zaprojektowane przez prof. Antoniego Pastwę. Wręczali je dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund i minister Bogdan Zdrojewski.

"Te nagrody to wyraz uznania ministra kultury dla tych, którzy pomogli w organizacji wydarzeń kulturalnych, wsparli je finansowo bądź zaangażowali się w to osobiście" - mówił Rottermund.

W kategorii Sponsor przyznano dwie równorzędne nagrody. Bank BPH SA został doceniony za finansowe wspieranie przedsięwzięć kulturalnych m.in. Światowego Dnia Książki 2008, wystawy "Zofia Stryjeńska 1891-1976" w krakowskim Muzeum Narodowym oraz wydania i promocji książki "Polacy na wielkich scenach operowych świata".

W kategorii Sponsor uhonorowano także Grupę Żywiec SA za finansowe wsparcie 19. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu.

Za finansowanie prac konserwatorskich prowadzonych przy komorach gazowych i krematoriach na terenie dawnego KL Auschwitz-Birkenau w kategorii Ofiarodawca nagrodzono amerykańskiego biznesmena Ronalda S. Laudera.

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński przypomniał, że Lauder od 20 lat pomaga finansowo placówce. "Jest jedynym człowiekiem, który od tylu lat robi to nieprzerwanie (...). Nigdy dotąd nie zdarzyło się jednak, aby przyszedł do nas i poprosił, choćby szeptem, o wmurowanie w ścianę jakiejś tabliczki z jego nazwiskiem czy czegoś w podobnym stylu. Dziękujemy za docenienie tego człowieka" - mówił Cywiński.

W kategorii Ofiarodawca nagrodzono również Fundację Orange za współfinansowanie zakupu unikalnej kolekcji powstańczej poczty polowej na aukcji w Duesseldorfie oraz za opracowanie i sfinansowanie Wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tygodnik "The Warsaw Voice" został nagrodzony w kategorii Opiekun Medialny za "promowanie wydarzeń na Zamku Królewskim w roku 2008 oraz za wkład w propagowanie kultury wysokiej przez patronat nad ważnymi wydarzeniami kulturalnymi".

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 14 wniosków, zgłoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, fundacje, instytucje kultury i organizatorów przedsięwzięć. W jury zasiedli m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes Fundacji Pogranicze Krzysztof Czyżewski, dyrektor galerii Zachęta Agnieszka Morawińska, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottermund, reżyser Andrzej Wajda.(PAP)

agz/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)