Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dodatkowe ponad 100 mln euro dla Opolszczyzny

0
Podziel się

Dodatkowe ponad 100 milionów euro trafi na Opolszczyznę. Województwo opolskie
wygrało w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o Krajową Rezerwę Wykonania dla regionów
najefektywniej wydających unijne pieniądze.

bEgLTVDp

Dodatkowe ponad 100 milionów euro trafi na Opolszczyznę. Województwo opolskie wygrało w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o Krajową Rezerwę Wykonania dla regionów najefektywniej wydających unijne pieniądze.

"Opolszczyzna przez cały czas była w czołówce rywalizacji o dodatkowe pieniądze, i utrzymało pozycję lidera do końca. Te ponad 100 milionów euro to bardzo znacząca kwota" - powiedziała w piątek w Opolu na konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska. Konkurs o Krajową Rezerwę Wykonania trwał blisko dwa lata.

Województwo opolskie dostanie łącznie prawie 117 mln euro. "To o prawie 20 proc. więcej niż mieliśmy dotychczas w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i programu Kapitał Ludzki. Opolszczyzna zyskała najwięcej spośród wszystkich województw" - powiedział marszałek województwa Józef Sebesta.

bEgLTVDr

Dodatkowe pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na infrastrukturę drogową, wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu, ochronę środowiska i rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Krajowa Rezerwa Wykonania to pula pieniędzy jaką Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeznaczyło do podziału pomiędzy województwa najlepiej gospodarujące środkami unijnymi. Została utworzona z środków wspólnotowych przeznaczonych na realizację Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013. Żeby dostać dodatkowe pieniądze regiony musiały przekroczyć próg 20 proc wydatków certyfikowanych, - czyli zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

"Doceniam duży wysiłek wszystkich 16 regionów, które osiągnęły próg i biorą udział w podziale nagrody. Ja myślałam, że będzie to połowa, może trochę więcej województw. To dowód na to, że nasz pomysł - dodatkowych środków na nagrody dla instytucji i regionów, które najlepiej radzą sobie z wydawaniem pieniędzy - naprawdę zadziałał" - oceniła minister.(PAP)

jsz/ drag/

bEgLTVDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)