Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Doktorat h.c. Politechniki Lubelskiej dla prof. Marka Chmielewskiego

0
Podziel się:

Światowej rangi chemik prof. Marek Cyprian Chmielewski otrzymał w
poniedziałek doktorat honoris causa Politechniki Lubelskiej, przyznany mu za wybitny dorobek
naukowy, dydaktyczny i organizacyjny.

Światowej rangi chemik prof. Marek Cyprian Chmielewski otrzymał w poniedziałek doktorat honoris causa Politechniki Lubelskiej, przyznany mu za wybitny dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny.

Prof. Chmielewski jest absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. Od 1972 r. pracuje w Instytucie Chemii Organicznej PAN, którego był wicedyrektorem w latach 1987-2004 oraz dyrektorem w latach 2004-2010. W kadencji 2010-2014 zajmuje stanowisko wiceprezesa PAN.

Nadanie prof. Chmielewskiemu doktoratu h.c. Politechniki Lubelskiej jest wyrazem uznania dla wielkiego wkładu, jaki wniósł on do rozwoju nauki, w szczególności do rozwoju metod syntezy związków biologicznie czynnych - podkreślił w laudacji promotor doktoratu honorowego prof. Lucjan Pawłowski.

Badania naukowe prof. Chmielewskiego dotyczyły w szczególności analogów penicylin i cefalosporyn. Koncentrował się na rozwiązaniach metodologicznych, przede wszystkim kontroli stereochemicznej prowadzonych procesów. "Prace prof. Chmielewskiego doprowadziły do ważnych, aby nie powiedzieć przełomowych odkryć umożliwiających nie tylko uproszczenie syntezy ważnych związków biologicznie czynnych, ale wytyczyły także nowe kierunki badań z tego zakresu" - powiedział prof. Pawłowski.

Prof. Chmielewski jest autorem 207 oryginalnych prac naukowych oraz 12 patentów i zgłoszeń patentowych. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi w bazie Web of Science jego prace były cytowane 3050 razy, a jego wskaźnik Hirsch'a, określający wagę i znaczenie prac naukowych, wynosi 27. "Pozwala to zaliczyć prof. Chmielewskiego do ścisłej czołówki światowej" - zaznaczył prof. Pawłowski.

W swoim wykładzie zatytułowanym "Moja przygoda z penicyliną i beta-laktamami" prof. Chmielewski nawiązał do prowadzonych przez jego zespół badań, których efektem było m.in. znalezienie nowego sposobu syntezy antybiotyków. Podkreślił, że celem jego prac nie było poszukiwanie nowych leków, jako że wypromowanie oryginalnego leku jest zbyt kosztowne dla krajowego przemysłu farmaceutycznego.

"W związku ze starzeniem się społeczeństw coraz większego znaczenia nabierają tańsze odpowiedniki leków oryginalnych, jakimi są leki generyczne. Przedmiotem innowacyjnych rozwiązań chemików organików powinna być, przede wszystkim, metodologia i strategia syntezy leków generycznych, które miałyby zdolność patentową. Polskie środowisko naukowe jest zdolne do podjęcia takich wyzwań" - napisał prof. Chmielewski w wykładzie opublikowanym w okazjonalnym wydawnictwie Politechniki Lubelskiej. (PAP)

kop/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)