Notowania

budowa
28.08.2009 15:52

Dokumenty z budowy pomnika na Westerplatte trafiły do Urzędu Ochrony Zabytków

Pięć teczek zawierających oryginalną dokumentację związaną z budową kopca i pomnika na Westerplatte trafiło do pomorskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ).

Podziel się
Dodaj komentarz

Pięć teczek zawierających oryginalną dokumentację związaną z budową kopca i pomnika na Westerplatte trafiło do pomorskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ).

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik WUOZ Marcin Tymiński, teczki zawierają najprawdopodobniej jedyne zachowane egzemplarze kompletnej dokumentacji technicznej dotyczącej budowy kopca oraz Pomnika Obrońców Wybrzeża.

"W imieniu dr inż. Zdzisława Przewłóckiego z Politechniki Gdańskiej, który był projektantem technicznym kopca i pomnika, teczki przekazał nam jego znajomy" - poinformował Tymiński.

Jak wyjaśnił rzecznik, oprócz szczegółowej dokumentacji technicznej pisanej ręcznie na kalce, teczki zawierają inne dokumenty związane z historią budowy oraz kilkanaście zdjęć z przebiegu prac.

Tymiński poinformował, że teczki trafią do archiwum WUOZ. "Oczywiście w razie potrzeby udostępnimy ich zawartość czy to służbom miejskim, sprawującym pieczę nad monumentem i kopcem, czy też innym zainteresowanym instytucjom" - zapowiedział rzecznik.

Pomnik Obrońców Wybrzeża, autorstwa Adama Haupta, Franciszka Duszeńko oraz Henryka Kitowskiego, został odsłonięty w październiku 1966 r. Mierzy 25 metrów wysokości i został wzniesiony na usypanym 22,5-metrowym kopcu. Pomnik zbudowano z 240 granitowych bloków, których łączna waga wyniosła 1150 ton. W lipcu i sierpniu br., w ramach przygotowań do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przeprowadzono pierwsze od momentu budowy gruntowne prace konserwatorskie przy pomniku. Obejmowały one m.in. naprawę uszkodzeń cokołu, wymianę spoin pomiędzy elementami kamiennymi bryły pomnika oraz jego czyszczenie.

Ponadto w bezpośrednim otoczeniu pomnika naprawiona została m.in. kamienna nawierzchnia, schody i część kanalizacji deszczowej. Zmodernizowano też instalację oświetleniową i wykonano prace związane z pielęgnacją zieleni.

1 września, w uroczystościach rocznicowych na Westerplatte przy Pomniku Obrońców Wybrzeża, weźmie udział m.in. 20 szefów rządów, w tym premier Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Swój udział w obchodach zapowiedzieli też m.in. premierzy: Włoch, Francji, Litwy, Ukrainy, Łotwy, Szwecji, Estonii, Finlandii, Holandii, Czech, Serbii, Albanii, Białorusi, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.

aks/ abe/ gma/

Tagi: budowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz