Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: 32 mln zł na rekultywację dziewięciu składowisk odpadów

0
Podziel się

Dziewięć składowisk odpadów zostanie w przyszłym roku przekształconych we
wzgórza pokryte zielenią. Umożliwi to dotacja w wysokości 32 mln zł z funduszy unijnych oraz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

bEgJUZzF

Dziewięć składowisk odpadów zostanie w przyszłym roku przekształconych we wzgórza pokryte zielenią. Umożliwi to dotacja w wysokości 32 mln zł z funduszy unijnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Składowiska zostaną zrekultywowane przez Dolnośląską Inicjatywę Samorządową Sp. z o.o. z Wrocławia, która pozyskała na te inwestycje 25 mln zł z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Wsparcia w wysokości ok. 7 mln zł udzieli WFOŚiGW we Wrocławiu.

Jak powiedział w piątek podczas wręczania potwierdzenia unijnej dotacji prezes WFOŚiGW Marek Mielczarek, składowiska odpadów, choć nieczynne, wciąż są niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Z czasem mogą zatruwać wody, glebę i powietrze. "Na Dolnym Śląsku najpilniejsze prace rekultywacyjne trzeba wykonać w Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach" - uważa Mielczarek.

bEgJUZzH

Za unijne pieniądze zostanie uporządkowana m.in. góra śmieci w Polanicy, która jest położona niespełna 200 m od rzeki Bystrzyca Dusznicka. Nieczynne wysypisko nie jest najlepszą wizytówką dla tego znanego uzdrowiska. Również składowisko w Bystrzycy Kłodzkiej jest położone zbyt blisko domów. Obiekt jest w strefie ochronnej zbiornika wód podziemnych Śnieżnik-Góry Bialskie, który ma strategiczne znaczenie w gospodarce wodnej kraju. Z kolei śmietnisko w Przemkowie jest zlokalizowane na terenach chronionych - w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. W Jędrzychowicach wielką niewiadomą jest zawartość wód gruntowych spływających spod wysypiska do położonej kilkadziesiąt metrów dalej Nysy Łużyckiej.

Projekt będzie także realizowany na wysypiskach w Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach (gm. Sobótka), Sulęcinie (gm. Siechnice) i Struży (gm. Mietków).

Składowiska o łącznej powierzchni ponad 21 ha zostaną zabezpieczone, a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed spływem deszczówki, która może wypłukiwać zanieczyszczenia. Na zboczach wysypisk zostaną posadzone rośliny i wytyczone ścieżki edukacyjne. Zadanie zostanie zakończone w grudniu 2015 r.

"W kolejce do rekultywacji jest jeszcze 14 kolejnych składowisk" - dodał Mielczarek.

bEgJUZzN

Spółka Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa została utworzona przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz dziewięć gmin regionu: Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanicę-Zdrój, Ziębice, Sobótkę, Siechnice i Bystrzycę Kłodzką. DAWG jest spółką ze 100-proc. udziałem Samorządu Województwa Dolnośląskiego. (PAP)

kwa/ je/ gma/

bEgJUZAi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)